EvlilikPsikolojik Hastalıklar

40 Yaş Depresyonu

Kadınların çoğu 40 yaş depresyonunu kabullenmez fakat onlar her ne kadar kabuulenmese de 35-45 yaş arası kadınlar 40 yaş sendrou yaşıyor. Geçmişe dönüp bunca geçen yıl ne yapdıklarını veya ne yapmadıklarını gözden geçiriyorlar ve buna bağlı olarak pişmanlık duygusuna kapılıyorlar.

Kadınların çoğu dış görünüşünden rahatsılık duyuyorlar ve çevresindeki insanların onu beğenmediklerini düşünüyorlar. Kişi hayatına koyduğu hedefleri bu yaşına kadar ulaşamadığı zamanlarda veya mutlu bir hayatı yoksa 40 yaş sendromu görülme olasılığı artıyor. Bu sendrom oldukça zor bir süreç olmakla beraber kadınlar gündelik hayatında mutsuz oluyor ve sağlık açısından da bir takım sorunlar oluşabiliyor.

Kişi bu sendromda oldukça karışık ve problemli bir süreçten geçer çünkü 40’lı yaşların genellikle yaşamın durgunlaştığı, monotonlaştığı bir süreçtir. Bu süreç geçici olduğundan dolayı 40 yaş sendromu deniyor. Bu süreçte kadınlar erkeklere göre daha çok zorlanır nedeni ise kadınların erkeklere göre daha hasssas duygulara sahiptir ve kadınsal hormonların da etkisi büyüktür.

40 yaş sendromuna neden olan veya arttıran nedenler

Kadın, 40 yaşına geldiğinde hedeflerine ulaşamadıysa, eşi ya da erkek arkadaşı veya çevresi tarafından beğenilmiyorsa, çalıştığı işte sitediği mevkide değilse, bu yaşa kadar hala bekarsa veya hala bir çocuk sahibi değilse, bu dönemde kadın aldatılmış veya terk edilmişse 40 yaş sendroumuna yakalanma ihtimali oldukça yüksektir. Ayrıca mutlu bir ailede yaşayan kadınlar veya eşleri ile sık sık sohbet eden kadınlar bu dönemi daha rahat atlatıyor.

40 yaş sendromunda görülen bazı belirtiler:  

40 yaş sendroumundaki bireyler geçmişe dönüp bunca sene ne yaptığını veya ne yapmadığını, hayatın anlamını sorgular ve bu düşünceler nedeniyle pişmanlık duygusu oluşmaya başlar. Yapmak istediği işler için çok geç olduğunu ve yeterince genç olmadığını düşünür ve hedeflerinden vazgeçer. Yaşalanmanın getirdiği bazı değişikler nedeniye kişi kendini beğenmez  bu değişikliler; kilo alma, saç dökülmesi,sarkmalar,çatlaklar,saçların beyazlaması gibi değişikliklerdir. Bu dönemde kişinin kendini beğenmemesi ve yaşlanma korkusu çok yoğundur bu duyguları yenmek için güzelleşmek için ve yaşlanmayı önlemek için çeşitli tedavilere baş vurur. Daha önce dikkat etmediği konulara daha titiz yaklaşır ve kendi yaş ortalamasının altında ve oldukça şık kıyafetler tercih eder. Aile bireylerini bir kenara bırakarak hayatı daha tempolu ve dolu dolu yaşamak ister.

40 Yaş sendromu ile nasıl baş edilir ?

40 yaş sendromunu kişi kabulenmelidir ve çiftler daha sık sohbet etmelidir, yeni aktivite ve etkinlikler ile meşgul olunmalı (spor dalları kültür ve sanat etkinlikleri gibi), kişi yaşlılığın getirdiği fiziksel değişiklikleri kabullenmeli ve bunları normalk karşılamalı, kişi kendi ile barışık yaşamayı ve kendini sevmeyi öğrenmelidir.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close