Çocuk

Bebek Uyku Eğitimi

Günümüzde gelişen teknoloji, internet sayesinde bilgiye kolayca erişebilmemiz bizim hayatımızı değiştirdiği gibi çocuklarımızı yetiştirme şekillerimize de etkilemiştir. Bebek uyku eğitimi bir çok ebeveynin ne yapması gerektiğini bilmediği konulardan birisidir. Bebeklerde uyku eğitimi için bir çok yöntem ve teknik bulunmaktadır. Bazı doktorlar bu yöntemleri doğru bulurken, bazıları da sakıncalı olduğunu ve çocuğun kişisel gelişiminde problemlere yol açabileceğini düşünüyorlar. Bu durumları yazımızın ortasında tekrardan ele alacağız.

Çoğu bebek 4 aylık olduklarında 4-5 saat arasında aralıksız uyuyabilirler. Ancak çocuğunuza bunun nasıl yapılacağını öğretmek zor olabilir. Ağlamasına izin vermek mi gerekir? Ya da onu şımartmak mı gerekir? Gelin hep birlikte bebeğiniz ve sizin içinde faydalı olacağı düşünülen metodu inceleyelim.

Self- Soothing Tekniği

Özetle sözlü ve fiziki güvenceniz sayesinde bebeğiniz uykuda kalmayı ya da uykuya dalmayı öğrenmesini sağlar. Bu teknik sayesinde bebeğiniz sonunda müdahaleniz olmadan uyumayı başarır, isterseniz esneklik gösterebileceğiniz bir programdır, bebeğiniz bu tutarlı davranışlarınızdan memnun olacak ve kendini güvende hissedecektir.

Nasıl yapılır?

Her akşam bebeğinizi uyutmaya başlamadan 20-30 dakika önce (aynı saat olması önemli) şunlardan birini yapmalısınız; Sıcak bir duş, rahatlatıcı bir hikaye okumak, soft ışıklı bir yerde vakit geçirmesini sağlamak, yavaş müzikler. 20-30 dakika arasında yapacağınız aktiviteden sonra uyku vakti gelmiştir demektir. Bebeğinizi yatağına yatırın, uykuya dalması için onu yalnız bırakın. Ağlarsa onu sesinizle rahatlatmayı deneyebilirsiniz, ancak onu yataktan kaldırmayın asla. Bu geceleri uyandığında tekrar uykuya dalmayı öğrenmesini kolaylaştıracaktır. Bebeğinizin bu eğitimi alması toplam bir hafta kadar sürebilmektedirler. Başarılı bir eğitim sonucunda hem bebeğiniz hem sizler iyi bir uyku uyuyabilirsiniz.

Neden Self – Soothing Tekniği

Eğer bebek uyku eğitimi doğru uygulanabilirse gece yarıları uyanıp bebeğinizi tekrar uyutmanıza gerek kalmayacaktır. Eğitim süreci başarıyla tamamladıktan sonra bebeğiniz farklı bir saat ya da odada uyuduğu zamanlarda sıkıntı çekmeyecektir. Bu başarılı geçen bir eğitim sürecinin unutulmasına neden olmayacaktır.

Self – Soothing Tekniği dikkat etmeniz gerekenler

Bebek uyku eğitimi dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Bebeğiniz eğitime başladığınızda ağlamaya başladığı zamanlar onu sesiniz ile rahatlatabilirsiniz. Eğer bebeğiniz ağlarken ne kadar ağlarsa ağlasın hiçbir ses çıkarmazsanız, odanın dışında duymazdan gelir ve uyuyana kadar beklerseniz bebeğiniz yine bu eğitimi başarıyla tamamlayabilir. Ancak bu durumda bebek uyku eğitimi çocuğunuzda oluşabilecek bazı psikolojik hastalıklara neden olabilir. Bebeklerin ihtiyacı olan 2 temel şey yemek ve güven (ebeveyn) diyebiliriz. Eğer bebek hiçbir sese rağmen kimsenin gelmediğini görürse ileri ki yaşlarda güven, bağlanma sorunu yaşayabilmektedir. Ayrıca ilkokul çağına geldiklerinde okula gitmek istemeyebilir, ayrılık kaygısı yaşayabilir. Eğitimden önce gün içerisinde yanından uzaklaştığınızda sesini çıkarmayan bebeğiniz, eğitime başladıktan sonra gün içerisinde yanınızdan uzaklaştığınızda hemen ağlamaya başlıyor, peşinizden gelmeye çalışıyorsa çocuğunuzda bir güven sorunu ve ayrılık kaygısı ortaya çıkabilir.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close