Nedir?

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nelerdir?

Bipolar bozukluğun başlıca belirtileri enerji, aktivite, aşırı mutlu olma durumu ve hızlı düşünme gibi dönemlerden birden bire mutsuz olunan, yalnız hissedilen, sinirli olunan dönemlere geçiştir. Hastalığın bir diğer adı iki uçlu bozukluktur. Bipolar bozuklukta iki karşıt kutup vardır. Bunlardan birincisi Manik, ikinicisi ise Hipomanik dönemdir.

1) Manik Dönem belirtileri şunları içerir:

Nefret ya da sinirlilik durumu
Artan enerji, yerinde duramama
Aşırı konuşma
Kendine aşırı özgüven (şişirilmiş)
Daha az uyku ihtiyacı, olağan üstü bir enerji
Dürtüsellik
Pervasızca alışveriş yapmak, uzun seyahatlere çıkmak, riskli cinsel deneyimler, riskli iş yatırımları, tehlikeli araç kullanımı.

2) Hipomanik dönem belirtileri şunları içerir:

Depresif ruh hali
Düşük benlik saygısı
Düşük enerji ve artan ilgisizlik
Üzüntü, yalnızlık, çaresizlik ve suçluluk duyguları
Daha yavaş konuşma, yorgun hissetme
Uykusuzluk ya da sürekli uyuma durumları
Düşük konsantrasyon
İntihar etmeyi düşünmek
Her zaman zevk aldığınız faaliyetlere karşı ilgini kaybetmek ve haz alamamaya başlamak.

Bipolar bozukluk sinsi bir hastalıktır. Belirtileri normal depresyon ile sıkça karıştırılmaktadır. Bipolar bozukluk teşhis edilmesi zordur ve diğer hastalıklarla karıştırılabilir. Ayrıca doktoruna depresyon şikayeti ile giden insanların %20’sinin bipolar bozukluğa sahip olduğu ortaya çıkmıştır. İki uçlu bozukluğa yakalananların yaklaşık yarısı, doğru tanıyı almadan önce 3 doktor ile görüşüyorlar. Eğer kendinizde veya bir yakınınızda bipolar bozukluk olduğunu düşünüyorsanız en yakın zamanda doktorunuz ile görüşünüz. Unutmayın ki ciddi bir hastalık olduğu kadar, tedavisi de mümkün olan bir hastalıktır.

Mani ve Hipomani dönemleri ortalama birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilmektedirler. Yani 1 ay hipomani dönemi, sonraki ay ise mani dönemi şeklinde gerçekleşir. Birkaç saat veyahut birkaç gün içerisinde değişen ruh halleri genellikle bipolar bozukluk adı altında değerlendirilmez. Elbette Bipolar Bozukluğu sadece bu 2 dönem ile değerlendirmek doğru olmayacaktır. Bazı bipolar bozukluk hastalarında mani dönemi bu kadar hareketli olmayabilir, her zaman üzgün bir mizaca sahip olabilir. Yani çok fazla iniş – çıkış yerine daha soft bir şekilde seyredebilir hastalık.

Bipolar Bozukluk belirtileri göz önüne alınarak hazırlanmış olan Bipolar Bozukluk Testimizi sitemizden deneyebilirsiniz.

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close