ÇocukPratik Bilgiler

Çocuğunuzla İletişim Kurarken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Ebeveynler çocuklarıyla bugünlerde daha fazla iletişim kurmak istiyorlar. Hızlı, tempolu bir toplumda yaşıyoruz. Çevremde her zaman bu soruyu duyuyorum: “Çocuğumla nasıl sağlıklı iletişim kurabilirim?”

Çocuğunuzla sağlıklı iletişim kurabilirsiniz! Sadece çocuğunuzun duygularını anlamalısınız. Hepimizin duyguları vardır. Bu duygular hayatta önemlidirler. Birçok kararlar almada bize rehberlik ederler.

Bir ebeveynin çocuklarıyla iletişim kurmak istediklerini duyduğumda hep memnun olurum. Bu onların çocuklarıyla derinden ilgilendiği anlamına gelir. Çocuğunuz hakkında meraklı ve hevesli olun. Bu büyük bir fark yaratacaktır.

İşte, ebeveyn ile çocuk arasında sağlıklı iletişim kurmak için beş ipucu.

1- Çocuğunuzun İlgi Alanlarını Keşfedin.

Bu çocuğunuz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Çocuğunuzun neye ilgi duyduğunu öğrenmeye çalışın. Bunu gözlemlerinizle yapabilirsiniz. Çocuğunuza bu ilgi alanları sayesinde istekli ve sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz.

2- Öfkeye Öfke İle Karşılık Vermeyin.

Bu sadece işleri kötüleştirecektir. Öfke normal bir duygudur fakat öfkenizi kontrol etmeyi öğrenmelisiniz. Çocuğunuza aniden yükselen bir öfke ile karşılık verirseniz bu, birçok soruna neden olabilir. Çocuğunuza duygularımızı ifade etmemiz gerekiyor fakat bunu yaparken mümkün olduğunca öfke yerine şefkati kullanmanız lazım.

3-Unutmayın! Her Çocuk Farklıdır.

Her çocuk duygularını değişik yollarla ifade eder. Bir çocuk diğerine göre daha hassas olabilir. Çocuklar duygularını ifade etmeyi farklı şekillerde öğrenirler. Ayrıca çocuklar ailelerinden de bir şeyler öğrenirler. Yetişkinler olarak, hepimiz aynı değiliz ve çocuklarımızın aynı olmasını beklememeliyiz.

4-Çocuğunuza Hayır Demeyi Öğrenin.

Çocukların çevresinde gördüğü her şey dikkatini çeker. Çocuğunuz yaptığı eylemin doğru olup olmadığının farkına varamaz. Çocuğa göre yaptığı eylem her zaman doğrudur. Bu yüzden çocuğunuza yardımcı olmalısınız. Her istediği şeyi veya yaptığı şeyler onaylamamalısınız. Çocuğunuza doğru olan şeyi sadece siz öğretebilirsiniz. Çocuğunuzun bu sayede doğruyu ayırt etme yeteneği gelişir.  İster inanın ister inanmayın, çocuklar gerçekten onlara sınır koymanızı isterler. Bu aynı zamanda çocuğunuzun size karşı saygı göstermesini sağlayacaktır. . Bu süreç boyunca sabırlı olmalısınız.

5-Çocuğunuz Sizi Örnek Alsın.

Çocuklar ebeveynlerinden kolayca etkilenirler. Çocuklar kendilerine yakın olan kişileri örnek alırlar. Bu kişiler de sizsiniz yani ebeveynler. Bu yüzden Çocuğunuza doğru örnek olmak istiyorsanız en başta sizin doğru şeyler yapmanız gerekir. Bol miktarda dinlenin, besleyici zengin yiyecekler yiyin, bol su için, egzersiz yapın. Önce kendinize iyi bakmadığınız sürece başkasına iyi bakamazsınız. Örneğin çocuğunuzu parka veya bir filme götüreceğinize dair söz verdiğinizde bu sözünüzün arkasında durun, güvenilir olun.

Ebeveynlik zor iş olabilir. Çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarın. Zaman çabuk geçiyor. Çocuğunuzun sizi örnek alması için geç kalmadınız.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close