ÇocukPratik Bilgiler

Çocuklara Daha Fazla Meyve Yedirme Yolları

Çocuklarınıza yeme alışkanlığı kazandırmak önemlidir. Sağlıksız fast-food restoranlarının eğlenceli cazibesi ve okulda öğle yemeği programlarının mali kısıtlamaları, çocukların evde besleyici yiyecekler yemesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Peki anne babalar çocuklarına daha sağlıklı gıdaları yemelerine nasıl yardımcı olabilirler?

1- Çocuklarınıza daha fazla meyve ve sebze servis edin.

Çocuklarınız yeterince meyve ve sebze yemiyorsa, porsiyon büyüklüğünü artırmaya çalışmalısınız. Çocuklarınıza daha fazla meyve ve sebze ikram ederseniz lezzetlerini değiştiremeseniz bile daha fazla yemek yemeye başlarlar.

2- Daha büyük tabak kullanın.

Görme algılama, gıda tüketiminin hayati bir parçasıdır. Ebeveynler, çocuklarına, sağlıklı yiyecek yeme davranışını eğlenceli ve kolay bir şey olarak görmeleri için yardım etmelidir. Küçük tabaklar ve küçük kaplar her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Çocuklar, sevmediği besin öğeleri ile dolu bir kase veya tabak gördüklerinden hoşlanmazlar. Aslında, bunlar muhtemelen onları tiksinti haline getirecek bir manzara. Bunun yerine, daha büyük tabaklarda sağlıklı gıdalar sunmayı deneyin.

3- Masaya hep birlikte oturun.

Araştırmalar, gıda tüketiminin sosyal etkenlerden önemli ölçüde etkilendiğini göstermiştir. Örneğin yemek masasında ailemizle birlikte oturmak gibi davranışlar daha fazla yemek yememizi sağlıyor. Birçok kişi sosyal bir olay olarak yemeğini görür ve sohbet ettiğimiz kişilerle konuşurken tüketim artar. Yemek masasında çocuklarınızla sohbet etmek, dikkatlerini bilinçsizce brokoli’den ayırmak için mükemmel bir yoldur.

4- Sebzelerinizi yerken gülümseyin.

Yeni bir araştırmada, çocukların diğer yemek yiyenlerin duygusal ifadelerine duyarlı oldukları ileri sürülmektedir. Bu deney sırasında denekler (çocuklar ve yetişkinler), kişilerin daha önce beğendikleri ya da sevmediğini söyleyedikleri bir gıda maddesine sahip bir kişinin resmi gösterildi. Resimdeki kişi, her zaman zevk, tiksinti veya tarafsızlık ifadesi ile yiyecek maddesine baktı. Sonuçlar 5 yaşındaki çocukların bu yüz ifadelerinden önemli derecede etkilendiğini ortaya koydu. Gülümseyen resimler, çocukların sevdikleri ve sevmediği yemekleri yeme isteğini arttırdı. Buna karşın, tiksinti ifadesi gösteren resimler, çocukların sevdikleri ve beğenilmeyen kategorilerden yiyecekleri yeme isteğini azalttı. Çocuklarınızın sizi izlediğini aklınızda tutun ve kendi yüz ifadelerinizden sürekli etkilenmeye devam edin.

5- Lezzetli isimler kullanın.

Meyve ve sebzelerimize lezzetli ve tanımlayıcı isimler kullanmak, çocuklarımızı sağlıklı yiyecekleri daha olumlu bir şekilde algılama yönünde etkileyebilir. Gıda makul kalitede olması koşuluyla, insanların tatlı, tanımlayıcı isimlerle gıdaları tercih etme eğiliminde olduklarını göstermiştir. Bu çalışma ebeveynlerin çocuklarına sağlıklı aperitifler sunarken yaratıcı olmasının gerektiğini göstermektedir. Çocuklarınıza meyve ve sebzeleri sıkıcı olarak servis etmeyin. Çizgi film karakterleri ile benzetmeler yaparak servis edebilirsiniz.

6- Meyveleri ve sebzeleri görünür ve kolay erişilebilir bir yerde tutun.

Meyve ve sebzeleri göz hizasında ve ulaşılabilir bir yerde tutmak araştırmalara göre yeme isteği uyandırıyor. Ayrıca yemek masasında da bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Akşam yemeğinde salata kasesini masanın ulaşılabilir bir yerine koyup, tatlı tabağını gözden uzak bir yere koyduğunuzda çocuklarınızda salata yeme isteği artacaktır. Bu uygulamalar, çocuklarınızın sağlıklı yemeğe kendilerini yardımcı olmayı öğreneceği için geleceğe dönük iyidir.

7- Çocuğunuza Tv izlerken veya Okuma yaparken atıştırmalarına izin verin.

İnsanlar yemek yeme sürecinden uzaklaştıklarında tüketimini artırma eğilimindedirler. çocuklarınız için sağlıklı atıştırmalıklar hazırladınız fakat çocuğunuz yemek yemek istemiyorsa onlarla sohbet ederek başlayabilirsiniz. Çocuklarınızın kitaplarını okumalarına, eğlenmelerine, eğitim programlarını izlemelerine izin verin. Eğer dikkatlerini çeken bir şey olduğunda o aktivite bitene kadar büyük olasılıkla yemeğini yemiş olacaktır. Ayrıca yemeğini erken bitirmeyi başarırsa fark ettirmeden birkaç parça daha bir şeyler yedirebilirsiniz.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close