EvlilikPsikolojik Hastalıklar

Depresyon ve Cinsel Sağlık

Depresyon ve cinsel ilişki problemleri

Klinik olarak depresyondaysanız ve cinsel problemler yaşıyorsanız, yalnız değilsiniz. Cinsel sorunlar, örneğin erektil disfonksiyon (ED) veya bir orgazm yetersizliği genellikle depresyon ile birlikte bulunur. Neyse ki bu problemlere sahip olsanız da tedavisi mümkündür.

Cinsel sorunlar ile depresyon arasındaki bağlantı nedir?

Beyni oldukça hassas bir cinsel organ olarak düşünün. Cinsel isteğin başlangıç noktası beyindir. Nörotransmitter olarak bilinen özel beyin kimyasalları  hücreleri arasındaki iletişimi arttırır ve cinsel organlara daha fazla kan akışı tetikler. Depresyonaki bireyde ise bu özel hücrelerin iletişiminin bozulması cinsel sorunları meydana getirmektedir. Depresyona girmiş kadınlar veya erkeklerin cinsel arzunun az veya hiç olmayışı eşler arasında ilişi zedelenmesine problem açabilmektedir.

Antidepresanlar cinsel sorunlara neden olur mu?

Antidepresanlar bir kişinin ruhsal durumunu veya benliğini artırmada yararlı olduğu gibi bazı antidepresan türleri (örneğin seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’ler)) istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkilerde  cinsel sorunlara yol açabilir.

Antidepresanlar, beyin kimyasallarının (nörotransmitterlerin) işleyişini değiştirerek depresyon hastalarının ruhsal durumunu iyileştirmeye yardımcı olur. Ancak cinsel tepkide de aynı kimyasal maddelerin  katılıyor olması  , antidepresanların  cinsel tepkiyi düzenleyen sinir yollarını etkilemesiyle  potansiyel olarak cinsel işlev bozukluğuna neden olurlar.Antidepresanların cinsel ilişki bakımından  yan etkileri bazen ilaç dozu arttıkça artar. Serotonini etkileyen antidepresanlada  erkeklerdeki erken boşalmayı tedavi etmek için sıklıkla kullanılır.

Antidepresanlarla ilgili cinsel sorunlar nelerdir?

  • Antidepresanlarla ilgili cinsel sorunlar şunları içerebilir:
  • Cinsel ilişkiyi başlamak istememek veya keyif alamamak
  • Erkekler için erektil disfonksiyon (ED) veya ertelenmiş boşalma
  • Azalan cinsel istek
  • Orgazm problemleri

Depresyon ya da antidepresanlar ile cinsel problemler nasıl tedavi edilir? Depresyonunuz varsa ve cinsel ilişkide azalma ya da cinsel işlev bozukluğu ile ilgili sorunlar fark ediyorsanız, cinsel işlev bozukluğunun nedeni depresyondur.

Almakta olduğunuz antidepresanlar veya olabileceğimizi düşündüğünüz  başka bir tıbbi hastalığınızın olması cinsel problemin nedenini belirlemek için önemlidir. Tedaviyi hiçbir problem yaşamadan devam ettirmeniz için antidepresan ilaçların cinsel yan etkilerini yönetmenin yolları vardır. Doktorunuz, libidoyu veya cinsel tepkisini azaltamayacak yeni antidepresanları deneyebilir veya hastada oluşabilecek cinsel yan etkiyi baskılamak için  antidepresanla birlikte alınabilen cinsel başka bir ilaç reçete edebilir.

Eğer doktorunuz cinsel probleminizin olduğunu bilmiyorsa bu konuda bir şey yapması da mümkün değildir. Hem eşiniz hem de doktorunuzla bu durumu açıkça konuşmalı ve sonra doktorunuza durumunuza nasıl yardımcı olabileceğini sormalısınız. İstatistiklere göre ilaçlardan dolayı oluşan cinsel sorunların tedavi edilebileceğini fark edenlerin büyük bir kısmı tedaviyi almayı kabul etmişlerdir.

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close