GenelPratik Bilgiler

Dikkatinizi Artırmak İçin 7 Pratik Yol

Dikkat eksikliği belki bir çok insanın yaşadığı basit gibi görünen ancak; okul, iş ve günlük yaşantımızı etkileyen bir sorundur. 7 pratik tavsiyemizi uygulayarak dikkat eksikliğinizi azaltabilmeniz mümkün. İşte o tavsiyeler:

1- Yeni Bir Şeyler Öğrenin.

Yeni bir araştırma bulurken, yeni bilgileri öğrenmek veya mevcut bilgileri yeni yollarla kullanmak dikkattinizin geliştirilmesine yardımcı olabilir.
Bu, küçük çocukların beyinlerini “eğitmeyi” öğrendiği gibi aynı, Dünyayla ilgili yeni şeyler öğreniyorlar.Bilginin öğrenilmesi ve bildiklerimizle nasıl eşleştiğini düşünmek dikkatimizi arttırmaya yardımcı olur.

2- Çikolata Yiyin.
Bir çalışmaya göre çikolata yemek dikkatimizi arttırır ve kan basıncını düşürür.

Çalışmayı yapan Profesör Larry Stevens, şunları söyledi:
“Çikolata gerçekten iyi uyarıcıdır ve beyni gerçekten özel bir biçimde harekete geçirir. Beyin özelliklerini artırabilir ve aynı zamanda kan basıncını önemli ölçüde etkiler.”
Çalışma, 122 katılımcıya bitter çikolata verilerek beyin dalgalarındaki değişiklikler ölçüldü. Sonuç olarak katılımcıların dikkatinin arttığı ve daha fazla süre uyanık kaldıkları görüldü.

3-Meditasyon
Meditasyon uygulamak okurken odaklanmamıza yardımcı olabilir.
Yurt dışında yapılan bir çalışmada katılımcılara meditasyon programı gönderildi ve ardından belli bir süre sonra içinde yanlış kelimeler de bulunan okuma metni verildi.
Meditasyon yapmakta olanlar yanlış, anlamsız kelimeleri daha iyi algıladıkları buna bağlı olarak dikkatlerinin daha fazla olduğu görüldü.

4-Kendinizi Kontrol Edin
Periyodik olarak kendi kendini kontrol etmeyi öğrenmek, dikkati artırabilir ve kişilerin görevler üzerinde daha iyi odaklanmasına yardımcı olur.

5-Nefeslerinizi Sayın
Kısa süren bir nefes egzersizi programı, son derece dağılmış zihinlerinizi yeniden odaklamak için yeterlidir. Kimse sonsuza kadar odaklanmış şekilde duramaz. Dikkatinizin kaymakta olduğunu fark ettiğinizde nefes alış-verişinizi 9’a kadar saymanız yeterli.

6-Odanızın Rengi
Parlak (açık) renkli odalar konsantrasyonunuzu artırabilir. Bunun nedeni, insanlar biraz uyarılınca ellerinden gelenin en iyisini gerçekleştirmesidir. Parlak (açık) renkli odalar sizi uyarmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Çok fazla ya da çok az uyarıldığınızda performansınız daha da kötüleşebiliyor.
Yapılan araştırmalarda kırmızı ve sarı gibi canlı renklerde boyanmış odalarda okuma ve anlama düzeylerinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

7-Yeni Bir Dil Öğrenin
Burada, dil öğrenin dediysek anadiliniz gibi öğrenmenizi kastetmedik. Zihinsel çeviklik, nispeten az miktarda dil öğrenme ile arttırılabilir. Sadece bir haftalık bir eğitimden sonra öğrenciler, dikkat çekici beceriler gösteriyorlar; aynı zamanda yeni bir dil öğreniyorlar. Araştırmacılar, yeni bir dil öğrenmeye devam etmenin 9 ay sonra sürekli gelişmelere yol açtığını da buldular.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close