ÇocukEvlilikNedir?

Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Depresyon yaşamın her alanında karşımıza çıkabilen en yaygın psikolojik hastalıklardan biridir hiç şüphesiz. Yeni bir anne olarak, bir bebek sahibi olmaya alışmak için bir çok zorlukla karşı karşıyasınız. Bebek sahibi olmanın getirebileceği uykusuzluk ve yeni sorumluluklar ile baş etmeniz gerekecek.

Peki ya doğum sonrası oluşan duygusal acılardan kurtulabilecek misiniz? Doğum sonrası hafif depresyon genellikle bir iki hafta sonra ortadan kaybolur. Ancak daha uzun süre devam eden depresyon ciddi bir sorun olabilir.

Doğum sonrası depresyon düşündüğünüzden çok daha yaygın. Yeni bebek sahibi olan 10.000 ane ile yapılan çalışmada yaklaşık her 7 anne’den 1’inde doğum sonrası depresyon görüldüğü tespit edildi. Neyse ki, o kadınların çoğu tedavinin yardımcı olduğunu düşünüyor.

Doğum sonrası depresyon nedir?

Bebeğiniz olduktan sonra yaşayabileceğiniz depresyon türüdür. Bebek sahibi olduktan sonraki ilk yıl başlayabilir, ancak doğumdan sonraki ilk 3 hafta etkilerini hissetmeye başlamak en yaygın olanıdır.

Eğer doğum sonrası depresyon yaşıyorsanız üzgün, umutsuz ve suçlu hissedebilirsiniz. Bebeğinizle bağ kurmak, bakımlarını üstlenmekte zorluk çekebilirsiniz.

Doğum sonu depresyon yalnızca ilk defa anne olanlarda görülmez. 2. ya da 3. çocuklarınızda da ortaya çıkabilir.

Neden doğum sonrası depresyon yaşarız?

Aşağıdakiler dahil birçok nedeni vardır:

Hormonlar. Hamileyken hormon seviyeleri yükselir. Bebeğiniz doğduktan sonra aniden düşer. Bu hızlı değişim, bazı kadınlarda depresyonu tetikleyebilir.

Depresyon geçmişiniz. Daha önce depresyona girmişseniz veya ailenizde görülüyorsa, doğum sonrası depresyon geçirme olasılığınız daha yüksek olabilir.

Stres ve problemler. Hamile kalmak istemiyorsanız veya eşiniz bebek bakımında size yardım etmiyorsa yeni bir anne olarak depresyona yakalanma riskiniz daha yüksektir. Maddi durumunuz, uyuşturucu ya da alkol sorunu ya da diğer büyük stres kaynakları da doğum sonrası depresyona neden olabilir.

Bir bebeğe bakmaya hazır olmayan çok genç kadınlar da risk altında olan gruptadır.

Doğum sonrası depresyon belirtileri nelerdir?

Belirtiler bütün kadınlarda ortak olmayabilir, ancak dikkat edilmesi gerekilen ortak noktalar şunlardır:

  • Üzüntü ve umutsuzluk
  • Bebeğinizin bakımını yapamayacağını hissetmek
  • Hiçbir sebep olmaksızın ağlamak
  • Bebeğinizle bağ kurmakta zorlanma
  • Yemek, özbakım ve haz aldığınız şeylere daha az ilgi duymak ve zaman ayırmak
  • Çok fazla uyumak
  • Odaklanma, öğrenme veya bellekle ilgili sorunlar

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close