Nedir?

Dokunmanın İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Dokunmak

Dokunmanın insan üzerindeki olumsuzlukları kaldırmada ve iletişim kurmada önemli bir etkisi olduğu hepimizin açıklayamadığı ama inandığı bir olgudur. Sözlü olarak bir ikna çabasına düştüğümüzde dokunduğumuz insanın diğerlerine göre çok daha çabuk etki altına girdiği malumumuzdur. Bu konuda yapılan araştırmalarda genelde kolun üst kısmına dokunulduğunda kişilerin daha da hızlı ikna edildiği gözlemlenmiştir.
Bir dokunuşun nasıl bu kadar etkili olduğunu, insanları nasıl yatıştırdığını düşünmeden geçmek mümkün değildir. Yapılan araştırmalarda bu konunun cinsiyet ve bir kimsenin toplumda ya da topluluk içindeki durumu, yeri, kazandığı saygınlık, makam kısacası statü olduğu düşünülmüştür. Biraz tuhaf gelebilir ancak, hafif bir dokunuş karşı taraftaki insanın beynine yüksek statü mesajı aktarabilir. Dolayısıyla kola dokunan kişi diğerine oranla daha baskın ve daha yüksek statü izlenimindeki kişi konumundadır. Bu durumda çekim ve baskınlık etkileşimi tetiklenmiş, dokunulan kişinin karşı tarafı daha samimi, daha güvenilir ve iyi bir iletişimci olarak görmesi sağlanmış olur.

Dokunmadan mahrum olan bireyler anlamlı ilişki kurmayı başaramazlar. Etkileşimleri anlamsız olurken aynı zamanda saldırgan bir davranış içinde olurlar. Erken yaşlarda dokunulmaktan mahrum olanların duygusal gelişimi büyük ölçüde etkilenmektedir. Dolayısıyla küçücük bir dokunuşun bireylerde şaşırtıcı derecede güçlü etkileri olur. Dokunmayan kişi dikkat çekmez, dokunulunca ise algılar belirgin ve neşeli olur.
Dokunmanın sihirli bir gücü vardır. Birbirine dokunan kişiler birbirlerine karşı olumsuz düşünce içinde olamazlar. Yapılan bu gizli hipnozla artık kendi etkiniz altında ikinci bir kişilik daha bulunmakta, anlattıklarınız pür dikkat algılanmaktadır. Eğer daha da kendinizle uyumlu olarak algılanmak istiyorsanız kolun üst kısmına yapılan dokunuşu ikiye çıkartmada fayda sağlayacaktır. Dokunuşla emniyet ve güven hissi artacağından sosyal veya iş hayatında da başarıları beraberinde getirir. Mutluluk ve sağlıklı yaşam üzerine yapılmış olan bütün araştırmalar dokunma gücünün altı çizilmektedir. Hayatınızda sihirli dokunuşların konuşmasına müsade edip insanların sizin gibi düşünmesini sağlayabilirsiniz.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

İlk Yorum

  1. Hayatınızda dokunarak çok şeyin başarılacağına şahit olan birisi olarak tamamen katılıyorum. Çok önemli bir etki yarattığı kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close