ÇocukHaberler

Ekrana Bağımlı Gençler Daha Mutsuz

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, ergenlerin ekrana (telefon, bilgisayar, tablet, televizyon) bakma süreleri arttıkça mutluluk seviyesinin daha az olduğu tespit edildi. Yani akıllı telefon kullanan gençler belirgin bir şekilde daha mutsuzlar.

Araştırmada 10. ve 12. sınıf öğrencilerine telefonları, tabletleri ve bilgisayarlarına günde ne kadar vakit ayırdıkları soruldu. Ekran önünde bilgisayar oyunları, sosyal medya, mesajlaşma veya görüntülü sohbet yapan gençlerin spor yapan, sosyal etkinliklere katılan, yüz yüze etkileşim kuranlara kıyasla daha mutsuz oldukları saptandı.

Araştırma gençlerin neden bu kadar fazla sosyal medya kullandığı sorusuna cevap vermese de sosyal medya kullanımın mutsuzluğa yol açtığını, artan mutsuzluğunda sosyal medya kullanımını arttırdığını gösteriyor. Araştırma sonucuna göre ekrana hiç bakmayan gençlerinde tam olarak mutlu oldukları söylenemez. En mutlu olan kısım günde 1 saat vaktini ayırıyor internet ve televizyona. Bu süre arttıkça bireylerin mutluluk düzeyleri de azalıyor.

Dijital medyanın günde 2 saatten fazla kullanımı sakıncalı bir hal alabiliyor. Bunun yerine arkadaşlarınız ile yüz yüze görüşmeye, egzersiz yapmaya, sosyal etkinliklere ayırdığımız vakti arttırmalıyız. Özellikle son yıllarda artan teknoloji bağımlılığı hem gençleri, hem de çocukları ciddi bir şekilde tehdit etmektedir.

Artık evdeki bütün bireylerin telefonları var. Çocuklar küçük yaşlarda telefon ve bilgisayar ile tanıştıkları için yaşamlarının ileri ki yıllarında da bundan kurtulabilmeleri zor oluyor. Bu noktada görev anne ve babaya düşüyor. Artan bilgisayar ve telefon kullanımı mutsuzluğa yol açtığı gibi depresyonu da tetikliyor. Günümüzde depresyon geçmiş yıllara oranla ciddi anlamda artmış durumda.

Teknoloji hayatımızın bir çok alanını kolaylaştırmayı sağlarken, dozu ayarlanmadığın da da bir çok problemle karşı karşıya kalmamıza yol açıyor. Bu araştırma teknoloji bağımlılığının gençleri mutsuzluğa ve depresyona sürüklediğinin destekleyen çalışmalardan yalnızca birisi. Bunun gibi bir çok araştırma yapıldı ve yapılıyor. Aynı şekilde teknoloji bağımlılığı hayatımızın bir çok alanını etkiliyor.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close