Nedir?Pratik Bilgiler

Ergenlik Döneminde Sık Görülen Sorunlar ve Çözümleri

Ergenlik dönemi hepimizin hayatında içinden geçtiği dönemlerden yalnızca birisidir. Ülkemizde 2000 öncesi yıllarda toplumumuz ergenlik dönemi hakkında bilgi sahibi değilken, günümüzde bilinçli aile sayısı hızla artmaya devam etmektedir. Çocuklarımızı daha faydalı bir geleceğe hazırlamak, ruh sağlıklarının ve kendine güvenlerinin yerinde olması için bu dönemin önemi çok büyüktür.

Ergenlik döneminde fiziksel değişiklikler, ergenin hormon seviyesine bağlı olarak gelişir. Kızlarda göğüslerin büyümeye başlaması başlangıçta garip ve anlaşılması zor olabilir. Bu durum neticesinde ergenin ruh halinde olumsuz anlamda etkilenebilir. Bu yüzden tam olarak bu dönemlerde desteklemek, açıklamalar yapmak önem kazanmaktadır.

Erkekler de görülen en büyük değişim sesin çatallaşması ve yüz tüylerinin çıkmasıdır. Sivilceler en büyük sorunlardan biridir. Vücudun hızlı bir şekilde büyümesi kasların gelişimiyle beraber vücudun ağırlaşmasına neden olur. Ergenlerde kasık bölgesindeki kılların büyümesi de görülür. Ter bezleri daha sık çalışmaya başlar ve vücut kokusu belirginleşir. Kızlarda adet dönemi başlar. Hepimizin bu dönemleri yaşadığımız için onlara vücutlarındaki bu değişimler hakkında yardımcı olmalıyız.

Çözüm:

Yapabileceğiniz en iyi çözüm yolu ergenleri ergenlik dönemi hakkında bilgilendirmektir. Ergenler sorumlulukları karşısında genellikle vurdumduymaz davranırlar. Sorumluluklarından sıyrılmaya çalışabilirler. Ergenlik döneminde bireyler aşırı duygusal olabilirler basit bir olay onları kızdırabilir

heyecanlandırabilir veya mutlu edebilir. Kızlar bu dönemde ağlamaya eğilimindedir. Erken ergenlik ebeveynlere tuhaf gelebilir. Bu dönemlerde ergenler kendilerini üstün veya aşağılanmış hissedebilir Ayrıca ergenlik dönemi ergenlerde cinsel dürtülerin uyandığı dönemdir. Ergenlik duygusal bir süreçtir ve normaldir birazda bu sorunların çözümlerinden bahsedelim;

Kendilerine bakmaları için onlara yardımcı olun. Onları sosyalleşmeye ve fiziksel aktivitelere katılmaları için destekleyin. Onlarla sorunları hakkında konuşun ve onları anlamaya çalışın, sorularına hazır olmadan cevap vermeyin. Bilmediğiniz konularda bilgi sahibi olun ve doğru cevaplar vermeye özen gösterin. Ergenlik deneyimlerinizi paylaşın veya başka bir ergen ile iletişime geçmesini sağlayın. Bu dönemin normal oluğunu anlamasını ve adaptasyon sağlamasını kolaylaştıracaktır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close