ÇocukEvlilik

Hamilelikte Antidepresan Kullanımı

Yeni yapılan bir çalışma hamilelik döneminde antidepresan kullanan kadınların kusurlu bebek sahibi olma ihtimallerini arttırdığı ortaya çıkmıştır.

Çalışmanın üst düzey yazarı; “Gebelikte anneyi tedavi ediyoruz ancak doğmamış çocuğun bu durumdan nasıl etkilendiğini göz önüne almıyoruz. Buna daha fazla dikkat edilmesi gerek” dedi.

Hamilelik ve depresyon uzmanları, gebelikte antidepresan kullanımı ile düşük doğum ağırlığı, hipertansiyon, düşük çocuk ve otizm gibi sorunlar arasında bir bağlantı olduğunu ortaya koymuştur. Hamile kalan kadınların yaklaşık olarak %7’si depresyon belirtileri gösterir. Bu belirtiler çoğunlukla hafif ila orta derecededir. Yüzde birinden daha azı ise şiddetli depresyona maruz kalmaktadır.

Araştırmada gebelikte depresyon yaşayan 18.487 kadın incelendi. Araştırmadaki kadınların yaklaşık %20’si ilk 3 ay antidepresan kullandılar.

Gebelikte ilk 12 haftada bebek oluşur, bu kritik zamanda antidepresan kullanımı malformasyona neden olabilecek fetüsün serotonin alımında sorun çıkarabilecek potansiyele sahiptir.

Örneğin ilk üç ayda Celexa (antidepresan) alındığında büyük doğum kusurları riski yüzde %5 seviyelerinden %8’e çıkmıştır. Benzer şekilde Paxil kullanımı, kalp kusurları riski ile ilişkilendirildi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre depresyon dünya genelindeki en yaygın hastalıklardan birisidir. Özellikle gebelik sırasında depresyon çok ciddidir ve doktorlar, psikiyatrlar, doğum uzmanları hamile olan kadınlara daha fazla antidepresan yazmaktadırlar.

Yapılan bu çalışmaya göre hamilelikte antidepresan kullanımı ile bazı hastalıklar arasında bir bağlantı bulunduğu ortaya konulmuştur. Hafif ve orta düzey depresyonların daha çok psikoterapi yöntemi ile tedavi edilmesi gerekmektedir. Şiddetli depresyon yaşayan ve kendine zarar verme riski bulunan annelerin ise doktor gözetimi altında gebelikte ki zararı kesin olarak ispatlanamamış antidepresanları kullanmaları gerekmektedir.

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close