HaberlerPratik Bilgiler

Hatırlayacağınız Notları Nasıl Alabilirsiniz?

Dizüstü bilgisayarda tutulan notlara kıyasla elle tutulan notlar: daha iyi hatırlamanızı sağlar. Yeni bir araştırma, kavramları uzun vadede daha iyi öğrenmek istiyorsanız, elle not almanın daha yararlı olduğunu ortaya çıkarıyor.

İki psikolog, dizüstü bilgisayar üzerinde alınan hatırlatıcı notlarla ilgili bir problemi fark ettiler ve bu onlara yeni bir araştırma yapmak için esin kaynağı oldu. Princeton Üniversitesi’nde psikolog olan Pam Mueller, dizüstü bilgisayar yerine kalem ve kağıt kullanmanın daha faydalı olduğunu keşfetti. Çalışmanın ortak yazarı Daniel Oppenheimer, Mueller’in de açıkladığı benzer bir deneyime sahipti:

“Danny, fakülte toplantısında bunu tecrübe etti: Toplantıda bilgisayarıyla notlar aldı ve toplantı sonunda     kişinin aslında ne hakkında konuştuğu hakkında hiçbir fikri olmadığını fark etti. “

 

65 üniversite öğrencisine TED görüşmelerini izleyerek ve ardından öğrendikleri şeyle ilgili sorularını yanıtlamalarını sağlayarak bu önemli konuyu bilimsel olarak test etmeye karar verdiler (Mueller & Oppenheimer, 2014).

 

Videoyu izledikten 30 dakika sonra sorulan sorular iki kategoriye ayrıldı:

  • Gerçekten hatırlama: Örneğin “Yaklaşık kaç yıl önce Indus uygarlığı vardı?”
  • Kavramsal uygulama: Örneğin, “Japonya ve İsveç, toplumlarındaki eşitlik yaklaşımlarını nasıl farklılaştırabilir?”

Buldukları şey, olgusal hatırlama konusunda çok az farklıydı: insanlar her iki grupta da aynı oranlarda gerçekleri hatırlayabilirdi.

Esas fark, insanlar konuyla ilgili kavramsal olarak anlamış oldukları konulardan akıl yürüttü.

Burada, kağıt ve kalem ile not tutanların kavramsal bilgilerin önemli bir kısmını koruduğu ortaya çıktı.

Bu farkın nedeni, dizüstü bilgisayara karşı elle yazılmış notlara ilişkin zihinsel süreçlerin ortaya çıkmasıdır.

Muhtemelen dizüstü not tutanlar sadece işitme duyusunu aktif kullanırken, elle yazılmış not tutanlar bilgi ile daha fazla etkileşime girerler.

“Uzun zamandır kalem kağıt ile not alanlar dizüstü bilgisayar notlarını kullananlardan daha fazla işlem yapıyorlar, böylece notlarına eklenecek daha önemli bilgileri aralardan seçiyorlar ve bu da bu içeriği daha verimli bir şekilde  incelemelerini sağlıyor” dedi.

 

Bu sonuç, notları videolarda söylenenle en az örtüşen öğrencilerin testte daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyan çalışmanın sonuçları tarafından ortaya çıkarıldı.

Başka bir deyişle: sadece harfi harfine yazmanız sizi çok iyi yapmıyor.

Pam Mueller bir uyarı yapıyor:

“Yeni bulgularımıza göre, dizüstü bilgisayarlar amaçlandığı gibi kullanıldıklarında bile hala akademik performansa zarar verebilirler “dedi.

 

Dizüstü bilgisayarınızda not tutmaya devam etmek isterseniz, en iyi tavsiye, cümle veya cümleleri tam olarak yazmaktan ziyade, konuşan kişinin söylediklerine odaklanmalısınız.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close