Nedir?Psikolojik Hastalıklar

İğne Korkusu

İğne Korkusu
İğne kelimesi bile size korkutucu gelebilir ve bunu ülkenin yaklaşık yüzde 45’inin yaşadığı tahmin ediliyor . Yüzde 5’ide iğne yapılırken bayılabilecek boyuttadır. Çoğu insan yetişkinliğe erişene kadar bu korkuyu tolere edebilse de bazı kişilerde ise bu korku asla geçmemektedir.
Peki neden iğneden bu kadar çok korkarız ?
Bunun sebebi başlıca kişinin doğumdan itibaren iğnenin verdiği acıdan, keskin bir şey ile delinmekten , geçmişte yaşadığı olumsuz ve korkutucu deneyimlerden ve travmalardan etkilenen bireyin tepki geliştirmesinden kaynaklanmaktadır. Diğer en önemli sebebi ise kalıtsal olarak gelmesidir . Bununla ilgili bir tezde , evrimsel bir süreç ile insanın ilk çağlardan itibaren sivri şeylerden korkma tepkisinin iğne ile şekillenmesi durumdur  . Evrimsel bir süreç olması tartışılsa da fark etmişseniz iğne fobisi olan bir bireyin ailesinden birinde de bu fobi vardır.
Bir yakının yada çevresinden birinin batıcı delici aletler ile yaralanması yada ağrılara sebep olacak iğne uygulamalarına tanık olmakta buna sebep olmaktadır.
Aşırı hassasiyete sahip insanlarda da iğne korkusu olabilmektedir ve çevresi tarafından kötü bir mizaç olarak iğnenin kullanılması da iğne korkusunun oluşmasında önemli bir etkiye sahiptir. İğne korkusu senkopları sadece enjekte zamanında değil fiziksel bir müdahale olmadan da ortaya çıkabilmektedir ve buna 10 yaşına kadar ortaya çıkan fobileri de tetikleyici bir faktörde bulunuyor olabilmektedir. Belkide basit bir fobi gibi gözüken iğne fobisi yüzünden ölen (U.S.A ‘de yaklaşık 40 kişi) insan vardır. Sebep olarak da düşen kan basıncı etkisi tahmin edilmektedir.

İğne korkusunun genel belirtileri şunlardır;

Baş dönmesi
Bayılma
Kaygı
İnsomni (Uykusuzluk hastalığı)
Panik ataklar
Yüksek tansiyon
Hızlı kalp atışı
Duygusal veya fiziksel şiddet hissi
Tıbbi bakımdan kaçınma veya kaçma

İğne korkusu tedavisi;
iğne korkusu olan birçok kişiye tedavi olarak bir tür psikoterapi önerilir. Psikoterapi olarak da ,Bilişsel davranış terapisi (BDT)uygulanmaktadır. Bu terapi iğne korkusunu keşfetmek ve bu korku ile baş edebilmek için öğrenme yöntemlerini içermektedir.Ayrıca terapistiniz sizlere farklı terapilerde uygulayarak korkularınızla baş etmenizi sağlayacaktır.
Eğer bu terapilerden olumlu sonuç elde edilmez ise son çare olarak ilaç uygulamasını etkileyecek boyutta olanlar için Emla ve benzeri anestetik kremler ve diğer tıbbi yöntemler kullanılabilmektedir.

İğne fobisi olanlar için bu korku asla atlatılamaz olsada en azından bununla yaşamayı öğrenebilirler.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close