Nedir?Psikolojik Hastalıklar

İletişim Bozukluğu Nedir?

Çoğu çocuk konuşma veya dil bozukluğu sorunu çekiyor.(Kekeme, belirli kelimeleri ifade etmede yetersizlik ve işitsel işleme problemleri de dahil olmak üzere.) Erken müdahale başarılı tedavinin anahtarıdır.

Tanım
İletişim bozuklukları, konuşma, dil ve işitsel işleme ile ilgili sorunları içerir. İletişim bozuklukları kekeme gibi basit ses tekrarlamalarından, konuşmaların ve dilin iletişim için kullanılamamasına (afazi) kelimelerin zaman zaman misartikülasyonuna kadar değişebilir.

İletişim bozukluklarının bazı nedenleri, işitme kaybı, nörolojik bozukluklar, beyin hasarı, mental retardasyon, uyuşturucu kötüye kullanımı, yarık dudak veya damak gibi fiziksel bozukluklar, duygusal veya psikiyatrik bozukluklar ve gelişimsel bozuklukları içerir. Bununla birlikte, neden sıklıkla bilinmiyor. Her 10 Amerikalıdan birinde, her yaşta, ırkta ve cinside bir iletişim bozukluğu (konuşma, dil ve işitme bozuklukları dahil) ile yaşanmış ya da yaşamış olduğu tahmin edilmektedir. 18 yaşın altındaki neredeyse 6 milyon çocukta konuşma ya da dil bozukluğu vardır.

Konuşma Hakkında

Konuşma, baş, boyun, göğüs ve karnın hassas, koordine kas hareketleri tarafından üretilir. Konuşma geliştirme, yıllarca uygulama gerektiren aşamalı bir süreçtir. Konuşma geliştirme sırasında, anlaşılır konuşma yapmak için bu kasları nasıl düzenleyeceğini öğrenir. Birinci sınıfa kadar, çocukların% 5’inde gözle görülür konuşma bozuklukları olduğu ve bunların çoğunluğunun bilinen bir nedeni bulunmadığı tahmin edilmektedir.

Konuşma bozukluğunun bir kategorisi uyuşukluktur.

Kekemelik, belki de en ciddi sıkıntıdır. Kekemelik, konuşma akışında bir bozulma ile karakterizedir. Konuşma seslerinin tekrarı, konuşmadan önce ve konuşmada tereddütler ve konuşma seslerinin uzatılması içerir. Dünyada kekeme yapan 15 milyondan fazla insan var. Çoğu kekeleyici ilk önce erken yaşta disfüzyon gösterir ve kekeme, dil gelişimi sırasında 2-6 yaş arasındaki çocuklarda sıklıkla görülür.

Konuşma bozukluğunun başka bir türü olan ses bozuklukları, sesin kalitesi, zifiri ve ses yüksekliğiyle ilgili zorluklarla ilgilidir (söz dağarcığı). Ses bozukluğu olan insanlar seslerinin sesi ile ilgili sorun yaşayabilir. Dinleyiciler bir konuşma patolojisine sahip birini anlama konusunda zorluk çekebilir.

Ses, vokal kıvrımlar birbirine yaklaştığında akciğerlerden gelen hava akımı ile üretilir. Vokal kıvrımlar, hava yeterli basınçla itildiğinde titreşir.Bir fısıltı üretmek için vokal kıvrımların kısmen ayrılması gerekir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 7.5 milyon kişinin seslerini kullanmada güçlük çektiği tahmin edilmektedir. Normal konuşma becerilerini kazanmış birçok kişi, ses cihazı başarısız olduklarında iletişimsel olarak bozulur. Bu, gırtlak fonksiyonlarını kontrol eden sinirlerin bir kaza, cerrahi bir prosedür veya viral enfeksiyon sonucu hasar görmesi durumunda ortaya çıkabilir.

Dil Hakkında

Dil, bilginin, inançların ve davranışların deneyimli, açıklanmış ve paylaşılabileceği insan iletişiminin ifadesidir. Bir dil bozukluğu, bağlam içinde ifade ve / veya kelimelerin anlaşılmasında bozukluk veya sapkın gelişmedir. Bozukluk, dilin biçimini, dilin içeriğini ve / veya bir iletişim aracı olarak dilin işleyişini içerebilir.Dil bozuklukları çocukları ve yetişkinleri farklı şekilde etkiler. Normal doğumdan dil kullanmayan ya da çocuklukta bozukluk olan çocuklar için, bozukluk tam olarak gelişmiş veya edinilmeyen bir dil sistemi bağlamında ortaya çıkar. Birçok yetişkin inme, kafa travması, demans veya beyin tümörleri nedeniyle dil bozuklukları kazanır. Dil bozuklukları, çocukluk otizmi, işitme bozukluğu veya beynin gelişimindeki diğer konjenital veya edinsel bozukluklar nedeniyle normal dili başaramayan erişkinlerde de bulunur.

İşitsel İşleme Hakkında (İşitme Engellenmesi)

İşitsel işlem, çevrenizdeki sesleri tanır ve yorumlarken beyninizde olanı tanımlamak için kullanılan terimdir. İnsanlar kulakla dolaşırken ses olarak gördükleri enerjiyi duyuyorlar ve beyin tarafından yorumlanabilecek elektriksel uyarılara dönüşüyorlar. İşitsel İşleme Bozukluğunun (APD) “bozukluğu” kısmı bilginin işlenmesine veya yorumlanmasına olumsuz bir şekilde etkide bulunduğu anlamına gelir.
APD’li çocuklar, sesler kendileri yüksek ve açık olsalar bile, sesler arasındaki ince farkları kelimelerle tanımazlar. Örneğin, “Bir kanepenin ve bir sandalyenin nasıl olduğunu bana söyleyin” talebi, APD’li bir çocuğa “Bir ineğin ve bir sandalyenin birbirine nasıl benzediğini söyle” gibi ses çıkarabilir. Çocuğun “Bana bir ineğin ve saçın nasıl benzer olduğunu” söyleyerek anlaşılabilir. Bu tür sorunların, APD’si olan bir kişi gürültülü bir ortamda olduğunda veya karmaşık bilgileri dinlerken ortaya çıkma ihtimalinin daha yüksektir.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

İlk Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close