Psikolojik Hastalıklar

Karanlık Korkusu

Karanlık korkusu
Araştırmalara göre çocukların %90’ı karanlıktan korkuyor . Eğer tedavi edilmez yada önemlemler alınma ise bu korku yetişkin dönemde de etkilerini sürdürüyor.

Karanlıktan neden korkarız?
Aslında karanlıktan korkmak için belirli bir sebep yoktur ancak çocukların karanlıktayken savunmasız ve kaybolma tehlikesi altında olduklarına inanmaları sebebi ile temel korkuların başladığı düşünülmektedir.
Bu düşünceler çevresindekilerce karanlıkta korkutulmak vede karanlık hakkında paranormal hikayeler ile bu korkuyu pekiştirmekte ve çocuklardaki geniş hayal dünyası ile bu korku çocuklar için dahada artıp katlanılmaz hale gelebilmektedir. İzlenilen korkunç filmler de bu korkuyu arttıran diğer faktörlerdir. Bu korkuların çoğu yetişkinlik döneminde artmazlar ancak travma yaratan durumlar yetişkinlik döneminde de bireydeki korkuların devam etmesine sebep olmaktadırlar.
Bu travmalara bazı örneklerde şunlardır;
Karanlıkta hırsız ile karşılaşma
Hava karardığı zaman tanık olunmuş kazalar  Cinayetler yada hırsızlıklar
Gece uyurken bakıcı tacizleri
Karanlık ortamda ceza uygulamaları
Gece travma yaşamak

Bunun gibi durumlar bireyde kötü bir etki bıraktırır ve belkide yaşamı boyunca tek başına karanlık uyumamasına, dışarıda dolaşmamasına sebep olmaktadır.

Karanlık korkusu küçük yaşlarda alay konusu haline gelebileceği için birey bu korkusu yüzünden yaşadığı sıkıntıları kimseye anlatamayabilir. Ancak bilinmelidir ki bu tür travmalar çoğu insanda karanlık korkusunu tetiklemekte ve çoğu zaman profesyonel bir yardım almadan atlatılamamaktadır.
Birey sahip olduğu dini inancından dolayı, yanlış duyduğu yada yanlış anladığı dini bilgilerinden kaynaklanan karanlıktan korkusuna sahip olabilir. Bu gibi durumlarda bireyin yardım almaması bu korkusunu gün geçtikçe dahada arttırıp basit bir şekilde atlatılamamasına sebep olabilmektedir.

Karanlık Korkusu nasıl yenilir ? 
Terapiler ve ilaçlar ile karanlık korkusu atlatılabilir yada korku en indirilebilinir.
Bu terapi ve ilaçlar ;
Maruz kalma terapisi
Maruz kalma terapisi, karanlık korkusu için çok etkili bir tedavi yöntemidir. Terapist, kişiyi karanlık ile baş başa bırakır ve korku nedenlerini ve nasıl tepki verdiğini araştırır. Terapist solunum kontrolü, zihin görselleştirmeleri ve korkuyu azaltmak için meditasyon yolları gibi farklı rahatlama yollarını öğretir. Düzenli terapi alan kişi korku ve sıkıntıya karşı olmulu duygular geliştirir.

Bilişsel Davranış Terapisi (BDT)
TCMB, karanlık ve geceler hakkında kişinin zihninde yatan olumsuz düşünceleri ve imgeleri anlamayı amaçlamaktadır. Terapist, kişiye danışır ve olumsuz düşünceler yerine olumlu düşünceler geliştirmeye çalışır. Terapist ayrıca, gece aktivitelerini yerine getirmeye  ve karanlığa tolere edebilecek uygun davranış rutinlerini yaptırmaya yönlendirir.

İlaçlar
Sadece şiddetli vakalarda belirtileri azaltmak için doktora kontrolünde antianksiyete ve antidepresan ilaçlar gibi ilaçlar kullanılır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close