Psikolojik Hastalıklar

Madde Bağımlılığı Psikolojisi

Madde bağımlılığı ve kullanımı günümüzde ortaokullarda bile görülmeye başlamıştır. Çağımızın en tehlikeli ve büyük sorunlarından olan madde kullanımı bir çok gencin ve ailenin hayatının karartmaktadır.

Madde bağımlılığı, vücudun işleyişine ciddi bir şekilde zarar veren maddelerin kullanılması ve bazı ciddi sonuçların ortaya çıkmasına rağmen bu maddelerden vazgeçemiyor oluşudur. Bağımlı kişi bir süre madde kullanımına ara verdiği zaman yoksunluk belirtileri ortaya çıkar. Bir süre sonra kullanılan maddenin sıklığı ve dozu artar.

Aşağıdaki belirtilerden 12 ay içinde 3’ü  görülüyorsa kişi bağımlıdır.

Kullanılan maddenin oluşturduğu sorulara rağmen madde kullanımının artması, bırakma çabalarının sonuç vermemesi, maddeye ulaşmak, kullanmak veya bırakmak için çok zaman harcaması, sosyal kişisel faaliyetlerinin azaltılması veya bırakılması.

Madde kullanımının kişideki etkileri

Uyuşturucu türevleri maddelerin kimyasal yapıları farklıdır.Kullanıldıklarında merkezi sinir sisteminin farklı bölümlerini etkileyerek fiziksel ve ruhsal zarar verir. Uyuşturucu kullanma biçiminin hiç bir güvenli yolu yoktur. Madde kullanan herkes eşit derecede bağımlı olma riskindedir. Hücrelerimiz vücuda giren her türlü maddeyi tanır ve bu maddeleri bir daha unutmaz. Hücresel öğrenme süreci denen bu durum herkes için geçerlidir.

Aklı ve iradeyi etkisiz hale getirir ve kişiyi normal davranışından ve hareketlerinden uzaklaştırır, bulantı, kusma, karın ağrıları, kabızlık, ishal, mide ve bağırsak spazmlarına/kanamalarına sebep olur, tüm iç organların hasar  görmesine ve buna bağlı hastalıkların ortaya çıkmasını tetikler, zehirlenme gibi ölümler meydana gelir, madde bağımlıları gitgide çevresinden ve ailesin uzaklaşır hatta kopabilir bu durum sonucunda kişi bunalıma veya depresyona girebilir.

Madde bağımlılığı ile nasıl baş edilmeli

Eğer kişi maddenin etkisi altındaysa konuşma işe yaramaz, kendinizi hazır hissetmeden kişi ile konuşulmamalıdır, açık, anlaşılır ve samimim olun öğüt vermeyi, genellemeler yapmaktan kaçının, korkularınıza dayanarak konuşmayın, ön yargılarınızdan uzaklaşın böylece  yanlış iletişimden kaçınırsınız, uzman bir kişiden yardım alması için konuşun.

Madde bağımlısı olan kişi bir yakınınız ise şunları yapmamalısınız :

Kabullenememe, inkar, kendine veya bir başkasını suçlama, Hayal kırıklığı, çaresizlik duygusu, kullanan kişiyi  suçlama ve aşağılama, öfke.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close