Psikolojik Hastalıklar

Majör Depresyon

Majör Depresyon Hakkında

Majör depresyon daha iyi bir yaşam kalitesi için tedavi edilebilir bir depresif bozukluktur. Tek kutuplu depresyon veya majör depresif bozukluk olarak bilinen majör depresyonda uzun süreli üzülme hissi veya dış uyaranlara karşı ilgi azalması vardır. Majör depresyonda ki birey yalnızca  yaşadığı olumsuz duygu ve belirtilere odaklanır.Yaşam kalitesi düşen majör depresyondaki birey genellikle ilaç ve konuşma terapisi kombinasyonu ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

Majör depresyon sık görülen bir depresif bozukluluktur ve majör depresyona yatkınlık kadınlarda erkeklere oranla daha fazladır.Yapılan istatistiklere göre majör depresyon görülme olasılığı %20 gibi yüksek bir değerdir. Kadınlarda bu oranın fazla olmasındaki etkenler  ergenlik, hamilelik ve menopozdur. Genellikle hiv, kanser gibi ciddi rahatsızlıklarda da görülme ihtimali çok yüksektir.

Her ne kadar kadınlarda fazla gözüküyor olsada hem erkek hem kadınlar için ciddi bir bozukluktur ve ölümlere sebep olabilir. Neyseki yapılan araştırmalara göre tedaviyi kabul eden hastaların %80’nin de psikoterapi ve ilaç kombinasyonları ile 4 ile 6 hafta içinde olumlu sonuçlar alınmaya başladığı rapor edilmiştir. Genetik yatkınlık ile normal bir bireye göre 3 kat daha fazla majör depresyona girme ihtimalinin olduğu düşünülmektedir. Sosyo-ekonomik düzey ,bireydeki fizyolojik değişiklikler ve anatomik nedenler majör depresyona girmeniz için başlıca nedenlerdir.

Majör depresyonun bir çok farklı türü olsada genel olarak  bir zamanlar sevdiğiniz aktivitelerde aynı ilgisizliği hissetmesi  ve bir melankoli duygusu içermesidir.

Majör Depresyon Belirtileri

Depresyonu bir takım etkenler tetikliyor olabilir. Bu etkenlere karşı nasıl hissettiğiniz , baş etme şekliniz ve verdiğiniz tepkiler  belirti ve bulgularınızı oluşturabilir. Bazı belirti ve bulgular şunlardır;

-> Olumsuz çözümleme, çözüme ulaşamama

-> Çalkalanma

-> Huzursuzluk

-> Odaklanmada yetersizlik

-> Sevdiklerinize aşırı tepki vermek

-> Sinirlilik

-> Sevilen aktivitelerden ve düzenli etkinliklerden uzaklama

-> Uykuda artış

-> Tükenmişlik ve letarji

-> Morbid, intihar düşünceleri

-> Kilo kaybı veya kilo artışı

Majör Depresyon Tedavisi

Majör depresyon bozukluğu için çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Bu tedaviler; psikoterapi, antidepresan ilaçlar, elektrokonvülsif tedavi (ECT) ve diğer somatik terapilerdir. ECT psikoterapi ve ilaç tedavisinden yanıt alınmadığı ciddi majör depresyondaki hastalara yapılmaktadır. Majör depresyondaki hastalara genellikle antidepresan ilaç tedavisi ile psikoterapiler önerilmektedir.

Majör depresyon bulgularınızın olduğu konusunda düşünceleriniz var ise en yakın psikiyatristten profesyonel bir destek almanız yeniden mutlu bir hayata dönmeniz için çok önemlidir. Uyku ve yemek düzeninizi sağlamanız majör depresyonda kesin bir tedavi olmasada ,tedaviniz için büyük bir adım olacaktır.

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close