KariyerKişisel Gelişim

Meslek Seçim Sürecini Etkileyen Faktörler

Meslek seçimi verdiğimiz en önemli kararlardan birisidir hiç şüphesiz. Haz alabileceğimiz, başarılı olabileceğimiz bir meslek seçebilmek ve bunu ömür boyu sürdürebilecek kadar sevebilmek yaşamımızı çok daha fazla kolaylaştıracaktır. Peki meslek seçim sürecimizi etkileyen psikolojik faktörler neler olabilir?

YETENEK:

Meslek seçim sürecimizi etkileyen en büyük faktörlerden birisi yetenektir. Bir işi, görevi diğer insanlara göre daha başarılı ve hızlı bir şekilde yapabilme yetimiz. Genel olarak araştırmalar gösteriyor ki, insanlar yetenekli olduğu alanlarda meslek sahibi oluyorlar. Yeteneğin kaynağı ise genetik ve çevresel faktörlerdir. Aynı zamanda yetenek zamanla geliştirebilir.

Yetenek Alanları (Rotundo, 2006)

  1. Zihinsel Yetenekler
  2. Psikomotor Yetenekler
  3. Duyusal veya Algısal Yetenekler
  4. Fiziksel Yetenekler
  • Zihinsel yetenekler daha çok düşünme, okuma, yazma, muhakeme gibi zihinsel kapasite ile ilgili olan yeteneklerdir.
  • Psikomotor yetenekler daha çok bedensel koordinasyon ve faliyetlerde kendini gösterir.

İLGİ

Yaptığımız etkinlikten aldığımız haz, elde ettiğimiz doyum olarak tanımlayabiliriz ilgiyi. Birey Mekanik ilgisi, Edebiyat ilgisi, Güzel Sanatlar ilgisi, Ticaret ve İkna ilgisi bunlara örnek olarak gösterilebilir.

KİŞİLİK ÖZELLİKLERİ

Bireyin kişilik özellikleri hangi mesleği yapmak istediği konusunda kilit noktalardan birisidir. Bireyin Girişimci, Geleneksel, Sosyal ya da İçe Dönük olması meslek seçiminde etkili olacaktır. Mesela içe dönük bireyler Matematik, Fen Bilimleri ve Yabancı Dil öğreniminde daha başarılıdırlar. Dışa dönük bireyler ise daha çok Oyunculuk, Otel yönetimi gibi hareketli mesleklere daha yönelimlidirler.

MESLEK DEĞERLERİ

Ülkemizde meslek seçiminde bir çok birey için en etkili faktör hiç şüphesiz meslek değerleridir. Mesela seçilecek olan mesleğin geliri, toplumsal saygınlığı, sosyal güvencesi, güvenliği, yükselme olanakları gibi bir çok etken meslek değerlerine örnek olarak verilebilir.

Ayrıca ailenin sosyal düzeyi ve ekonomik durumu çocuğun eğitim hedeflerini belirlemesinde önemli bir faktördür. Yapılan bir araştırmaya göre yüksel gelirli ailelerin çocuklarının “yüksek ücret” ve “statü” değerlerine ortak gelirli ailelerin çocuklarına kıyasla daha fazla önem verdikleri görüşmüştür. Orta gelirli ailelerin çocukları ise “başkalarına yardım” etmeyi üst sınıf ailelerin çocuklarına göre daha önemli gördükleri belirlenmiştir.

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close