Psikolojik Hastalıklar

Obsesif Kompülsif Bozukluk Belirtileri

Obsesif Kompülsif Bozukluk Belirtileri

OKB’si olan kişiler obsesif veya kompülsif belirtilerine sahip olabilirler. Kişi sadece obsesif ya da kompülsif olacağı gibi, her ikisine de sahip olabilir.

Obsesif belirtiler; Takıntılar, endişeye neden olan düşünceler, dürtüler veya zihinsel görüntülerdir. Sık karşılaşılan belirtileri ise şunlardır:

-> Mikrop kapmaktan veya kirlenmekten korkmak
-> Cinsel deneyimler, dini konular ya da tabu düşüncelerden fazlasıyla korkmak ve çekinmek (Merdiven altından geçmenin uğursuzluk getirdiğini duyduktan sonra merdiven altından geçtiğinde sürekli bunu düşünebilir ve korkabilir)
-> Başkalarına karşı saldırgan düşünceler
-> Simetri ve düzen hastalığı

Kompülsiyonlar, OKB olan bir kişinin takıntı yaptığı düşünceden uzaklaşmak, o konuda rahatlamak için yaptığı hareket ve düşüncelerdir. Sıkça karşılaşılan yapmak zorunda olduğunu hissetikleri şeyler şunlar olabilir:

-> Aşırı temizlik veya sürekli ellerini yıkama
-> Eşyalarını belli bir düzene göre düzeltme, bir şey yamuk durduğunda kesinlikle düzeltmesi gerektiği hissi
-> Kapının kilitli olup olmadığını defalarca kontrol etmek. Ocağın kapalı olduğunu defalarca kontrol etmek gibi örnekler verilebilir.

Yukarıda yazan belirti ve davranışları yaşayanların hepsine OKB’ye sahip demek doğru değildir. Hepimizin başı işleri kontrol etmemiz gerekebilir. Ancak OKB’si olan bir kişi kontrol etmekten çok daha fazlasına sahiptir. Şöyle bir bakalım;

1) Düşüncelerini ve davranışlarını ne kadar isterse istesin kontrol edemez. Yani düşünmek istemediği bir şeyi, ne kadar düşünmek istemiyor olsa bile kendini düşünmekten alıkoyamaz.
2) Bu düşünce ve davranışları günde en az 1 saatini almaktadır.
3) Düşünce ve davranışlarını gerçekleştirirken zevk almaz, ancak yaptıktan sonra kısa bir rahatlama hissedebilir.(örn: Kapıyı kilitledikten sonra defalarca kontrol etmek onun içinde can sıkıcıdır, ancak bunu yaptığında düşünceleri orada takılı kalmayacağından rahatlama hissedebilir)
4) Bu düşünce, davranış ve takıntılarından dolayı günlük hayatlarında önemli sorunlar yaşar.

OKB olan bazı bireylerde tik bozukluğu da olabilir. El-kol tikleri, göz kırpma, yüz tikleri, omuz silkme v.b bir tike sahip olabilirler. Tikler genellikle kısa süreli ve tekrarlayan hareketlerdir.

Belirtiler zamanla kaybolup, tekrardan ortaya çıkabilir. Belirtilerin çok yoğun veya daha hafif yaşandığı dönemler olabilir. OKB’si olan kişiler takıntı yaptığı konulardan kaçınarak kendilerine yardım etmeye çalışabilir ya da kendilerini sakinleştirebilmek adına zararlı madde veya alkol kullanabilirler. OKB’ye sahip birçok yetişkin davranışlarının mantıklı olmadığını kabul etse de, bazı yetişkinler bu hareketlerinin sıra dışı olduğunun farkında olmayabilir. Ebeveynler veya öğretmenler genellikle çocuklarda OKB belirtilerinin farkına varırlar.

OKB olduğunu düşünüyorsanız, semptomlarınız hakkında doktorunuz ile konuşun. Tedavi edilmediği takdirde, OKB zamanla hayatınızın her alanında etkili olabilir ve yaşamınızı sekteye uğratabilir.

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close