ÇocukEğitimPsikolojik Hastalıklar

Okul Korkusu (Fobisi)

Okul korkusu, (fobisi) okuldan kaçınma, okula gitmeme isteği, okula gitme korkusu gibi belirtilere sahip olan çocuklarda görülen bir anksiyete bozukluğudur. Okul korkusu yaşayan çocuklar genellikle güvensizlik gibi hassas duygulara yenik düşerler ve endişeli görünürler okula devam etme düşüncesi onlara fiziksel ve ruhsal açıdan zarar verebilir. Bu kaygı 5-12 yaş arası çocuklarda görülür. Bu yaştaki çocuklar ailelerinden ayrıldıklarında tedirgin ve endişeli hissederler hatta ağlayabilirler de. Bununla birlikte bazı büyük çocuklar evlerinden ayrılmakta zorluk çekebilirler. Bu çocukların aileleri genelde aşırı sevecen veya korumacı olurlar.Sonuç olarak, bazı öğrenciler kendine güven ve okul yaşamı ile baş edebilme yeteneğinden yoksun olurlar. En küçük kardeşlerde genelde okul korkusu daha yüksektir.

Çoğu çocuk bu zamanda veya ilerde okula gitmek istemez. Bununla birlikte okul korkusu yaşayan bir çocuk eski günlerini nedensiz bir şekilde özlüyor. Ebeveynler, çocuğunun  endişeli, depresif, korkmuş veya düzenli olarak okula devam edemeyeceğini gördükleri için endişelenirler

 Okul fobisinin belirtileri şunlardır:

Mide bulantısı ve bulantı, kusma, ishal, tükenmişlik veya fiziksel olarak ciddi ağrılar, baş ağrısı gibi diğer fiziksel şikayetler, bir anneden babadan veya bakıcıdan ayrılmak istendiğinde öfke veya panikleme hali, karanlıktan korkmak ya da yalnız bir odada olmak, uku problemleri veya kabus görme, kendinin veya başkalarının güvenliğine ilişkin sürekli düşünceler.

Okul korkusuna neden evde gelişen olaylar şunlardır:

Hastalık, ayrılma,boşanma depresyon, ölüm gibi olaylar, uzun süren hastalık nedeniyle okula gidememe, evde gördüğü ilgiyi okulda bulamama, ev ödevleri yerine televizyon veya oyuncak gibi faaliyetler ile meşgul olma, aşırı koruyucu bir ebeveyn, evde yakın bir zamanda olan trajedi,

Okul korkusuna neden olan okulda oluşan nedenler:

Bir öğretmen ya da okulda olan insanlar tarafından yapılan eleştiri, alay, aşağılanma ya da cezalandırma korkusu,öğrenme güçlüğü  örneğin, yüksek sesle okumaktan, kötü notlar almaktan, sorulara cevap vermek veya toplum önünde konuşmaktan korkmak gibi, arkadaşlar arsında oynan oyunlarda yeterli performans gösterememek veya gülünç duruma düşmek. Tehdit edilmek gibi okulda yaşanan sorunlar okul korkusunu tetikler.

Okul korkusu ile nasıl baş edilmeli

Çocuk okula gitmediği için onu kesinlikle suçlayıp azarlamamalı, çocuk okula gitmezse neleri kaybedeceği anlatılmalı, çocukla bir anlaşma yapılabilir, aşamalı olarak çocuk okula alıştırılabilir. Örneğin; okulun girişine geldiğinde ödüllendirilir bahçeye girdiğinde ödüllendirilir kantine geldiğinde ödüllendirilir ve en nihayetinde sınıfına geldiğinde ödüllendirilir, çocuklarımızın yanında öğretmenlerle ilgili olumsuz şeyler konuşulmamalı, çocuklarımızla birlikte çok fazla sınıf ortamına girip rahatsızlık verilmemeli, çocuğun ayrılmakta zorlandığı bir yetişkin tarafından okula getirilmemeli, okuldaki vedalaşmalarımız özellikle çok fazla uzatılmalıdır, çocuğu asla öğretmeniyle korkutmamalı, anne baba olarak öğretmen ile ilgili olumsuz şeyler çocuğun yanında konuşulmamalı, çocuğun kaygılarını yersiz yerlerde çok fazla dile getirerek çocuğu utandırılmamalı, çocuğu okula göndermeden önce evde yapacağımız etkinlikleri çocuğun yanında konuşulmamalı, çocukları asla tehdit edilmemeli ve çocuğun okula dönmesi konusunda mutlaka kararlı ama sevecen tutumumuzu gösterilmeli. Bunları başarabilirsek çocuğumuz sorunsuz bir şekilde okuluna alışacaktır.

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close