Pratik BilgilerPsikolojik Hastalıklar

Otizm Hakkında Bilgiler

Toplumun 0.2%-0.5%’ inde görülen tanısı genelde hayatın ilk 3 yılında konulan sosyal ilişkilerde bozukluk temeline dayalı bir hastalıktır. Otizmin sebebi hakkında net bir bilgiye ulaşılamamıştır, çokça temele dayandırılmaktadır. Otistiklerde beyin hücrelerinin nörotransmitterlerin( nöronlardaki uyarımda görevli kimyasallar) fazla veya eksik olduğu düşünülmektedir, bazı genetik hastalıkların otizme sebep olduğu görülmektedir. Çift yumurta ikizlerinde otizm görülme ihtimali tek yumurta ikizlerine göre daha azdır, genetik mekanizmanın hastalık üzerinde etkisi olduğu şüphesiz bir gerçek olsa da tek yumurta ikizlerinin hepsinde otizm olmadığı için hastalığın temelini yalnızca genetiğe dayandırmak yanlış olur. Yine bazı çalışmalara göre anne karnındaki ve doğumdan sonra maruz kalınan faktörlerin etkisi olduğu öngörülmüştür.

Otizm genellikle erkek çocuklarında ortaya çıkar, ancak kız çocuklarında görüldüğünde daha ağır seyreder. Otizmlik bireylerin çoğunda zeka geriliği görülmesine rağmen %10luk bir kısımda üstün zekalı vakalar saptanmıştır.

Otizm henüz tedavisi olmayan ve bununla yaşamayı gerektiren, çocuk kadar belki daha fazla ailesini de etkileyen bir durumdur. Ailenin rolü hastalığın seyrinde, sosyal bozukluğu olan çocukta bu bozukluğun ilerlemesini engellemede ve çocuğu topluma kazandırmada büyük rol üstlenir.

Otizm tanısı ne kadar erken konursa ilerleyişi o ölçüde engellenebilen bir hastalık olduğundan biraz da erken tanıda ailenin dikkat etmesi ve bu durumlara rastlarsa şüphelenmesi gereken bahsedelim.
-Çocuğunuz göz kontağı kuramıyorsa
-Hiperaktif ve sürekli tekrarlayan hareketlerde ise
-Adı geçtiğinde ya da seslendinizde bakmıyorsa
-Korku ve tehlike duygusu hissetmiyorsa
-Sıcak ve soğuktan örneğin yanan bir sobadan eli yanmasına rağmen çekinmiyorsa
-İnce motor yani 15. Ay ve sonrasında eliye cisimleri kavrama ağzına götürme gibi hareketleri akranlarına göre geri kalmışsa
-Yürüyüşü farklı ise, örneğin parmak uçlarında
-Su ile oynamaya ve parlak cisimlere ilgisi çok ise

Otizmden şüphe edilmelidir.

Otizm kaçınılmaz bir son ya da bir felaket değildir, ihtiyacı olan sosyal destekle, yanında olan sevgisini hissettiren ailesi ile üstesinden gelinebilecek bir hastalıktır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close