Nedir?

Serotonin Hormonu Nedir? Ne İşe Yarar?

Serotonin Hormonu

Serotonin (5-hidroksitriptamin, 5-HT) insan vücudunda bulunan bir kimyasal maddedir. Sinir hücreleri boyunca taşınan nörotransmitterdir. Serotonin kaslarımızı uyararak broş kaslarda kasılma oluşturur.

Serotonin bazı araştırmacılar tarafından ruh hali dengesinin sağlanmasından sorumlu bir kimyasal olarak nitelendirilir. Ayrıca serotonin eksikliğinin depresyona neden olduğu kabul ediliyor.

Serotonin Hakkında Bazı Kısa Bilgiler

İşte serotonin ile ilgili önemli bilgiler. Daha fazla ayrıntılı ve bilgi makalemizde yer almaktadır.

  • Serotonin, insan vücudundaki önemli bir kimyasal nörotransmitterdir.
  • Duygudurum dengesinin sağlanmasından sorumlu olan kimyasal olarak kabul edilir.
  • Serotonin biyokimyasal dönüştürme işlemi ile oluşturulur.
  • Serotonin beyinde ve bağırsakta üretilir. Vücudun serotoninin % 80-90’ı bağırsak sisteminde bulunur.
  • Seratoninin duygudurum ve sosyal davranış, iştah ve sindirim, uyku, hafıza ve cinsel arzuyu etkileyebileceği düşünülmektedir.
  • Depresyon ve serotonin arasındaki bağ üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, serotonin hormonunun az olduğu insanlarda depresyonun daha fazla gözlemlendiğini ortaya koymuşlardır.
  • Tıbbi araştırmalar obezite ve Parkinson hastalığında serotoninin etkisi olup olmadığını değerlendirmeye devam ediyor.
  • Vücut serotonin düzeylerini arttırmanın diğer yolları, duygudurum indüksiyonu, hafif, egzersiz ve diyettir.

Serotonin Nerede Üretilir?

Serotonin beyinde ve bağırsakta üretilir. Vücudun serotoninin % 80-90’ı bağırsak yollarında, geriye kalanı kan trombositleri ve merkezi sinir sistemin de bulunur. Serotonin vücudun her yerinde yaygın olarak bulunabildiğinden, kimyasalın çeşitli vücut ve psikolojik işlevleri etkilemede rolü olduğuna inanılmaktadır.

Serotonin kan-beyin bariyerini geçemez, bu nedenle beynin içinde kullanılan serotonin beyinde üretilmektedir.

Serotonin Ne İşe Yarar?

Serotonin kişiye enerji, mutluluk, kendini zinde hissetme, huzur gibi hisleri veren bir hormondur.

Serotoninin  merkezi sinir sisteminde, ayrıca vücudun genel işleyişinde ve özellikle de bağırsak sisteminde önemli bir rol oynadığına inanılıyor. Çalışmalar serotonin ve kemik metabolizması, anne sütü üretimi, karaciğer rejenerasyonu ve hücre bölünmesi arasında bağlantıları etkili bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Serotoninin İşlevleri Nelerdir?

Bir nörotransmitter olarak serotonin, doğrudan ve dolaylı olarak beyin hücrelerinin çoğunu etkiler. Aşağıda, serotoninin etkileyebileceği düşünülen şeylerin bir listesi verilmiştir:

1) Bağırsak fonksiyonu. Vücudun serotoninin çoğu bağırsak işlevini ve hareketlerini düzenleyen mide-bağırsak sistemin de bulunur. Aynı zamanda yemek yemerken iştah azaltıcı rol oynar.

2)Ruh hali. Serotoninin en çok ruh halimiz, endişe ve mutluluk üzerinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Bazı uyuşturucu maddeler serotonin düzeylerinde büyük bir artışa neden olabilir. Hormonun azalması durumunda ise kişide kaygı ve üzüntü durumu ortaya çıkmaktadır.

3)Kan Pıhtılaşması. Üçüncü önemli rolü ise kan pıhtılarının oluşumunu sağlamasıdır. Serotonin, bir yara aldığımızda trombositler tarafından salınır, ortaya çıkan vazokonstrüksiyon kan akışını azaltır ve kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.
4)Mide bulantısı. Toksik ve rahatsız edici bir besin tükettiğinizde vücudunuzdan geçiş süresini kısaltmak ve vücuttan bu besini hızlıca atmak için bağırsaklar daha fazla serotonin üretir.Kanda ki serotonin seviyesinde bu artış mide bulantısına neden olur.
5) Cinsel işlev. Serotonin hormonu cinsel istekte artışa neden olmaktadır. Ancak serotonin arttıran ilaçların cinsel işlevi azalttığı görülebilmektedir.

Serotonin ve Depresyon

Tam olarak neyin depresyona neden olduğu bilinmemektedir. Ancak vücuttaki nörotransmitterlerin veya hormonların dengesizliğinin depresyona yol açabileceği düşünülmektedir.

Bilim adamları, azalan serotonin düzeylerinin depresyona katkıda bulunup bulunmadığından veya depresyonun serotonin düzeylerinde bir düşüşe neden olup olmadığından emin olmamasına rağmen, depresyon ile serotonin arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Serumlarda ki serotonin seviyesini ölçmek mümkün olsa da, beyindeki serotonin seviyelerini ölçmek mümkün değildir. Bu yüzden araştırmacılar kan dolaşımındaki serotonin düzeylerin, beyindeki serotonin düzeylerini yansıtıp yansıtmadığını bilmiyorlar. İşte bu sebepten arada bir bağ olduğu bilinse de, serotonin depresyona neden olup olmadığından emin olunamıyor.

Serotonin Yükseltmenin Doğal Yolları

Ruh Hali İndüksiyonu: Düşüncedeki değişiklikler, psikoterapi ya da kendi başımıza serotonin seviyemizi arttırabiliriz. Serotonin ile ruh halimiz arasında bir etkileşim olduğu bilinmekte, bu yüzden olumlu düşünerek ve kendimizi motive ederek serotonin üretimini arttırabiliriz.
Işık: Mevsimsel depresyon tedavisinde kullanılan ışık depresyon tedavisinde de kullanılabildiği gibi serotonin seviyesini arttırır. Aynı şekilde bol güneş ışığı alan ülkelerde insanların depresyon oranlarının daha düşük olduğu saptanmıştır. Kuzey ülkelerinde ise depresyon ve intihar oranları daha yüksektir.
Egzersiz: Egzersizin antidepresan etkisi vardır ve bazı araştırmalar beyindeki serotonin hormonunu arttırabileceğini öne sürmektedir. Aynı şekilde bazı araştırmalar spor yapan insanların yapmayanlara göre daha az depresyona girdiğini ortaya koymuştur.
Besinler: İçerisinde daha fazla triptofan bulunan besinleri tükerek, serotonin seviyenizi arttırabilirsiniz.

Serotonin üretimini arttıran besinler: Peynir, süt, nohut, fasulye, et, tavuk, balık, çikolata v.b içerisinde yüksek aminoasit bulunan besinler serotonin üretimini arttırırlar.

Ayrıca sentetik uyuşturucuların serotonin düzeyine olumsuz etki ettiği bilinmektedir. Uyuşturucu madde kullanan bireylerin serotonin inhibitörlerinde kalıcı hasarlar meydana gelebilmektedir.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

6 Yorum

  1. Bütün yazılarınızı okumaya çalışıyorum, bu bilimsel şeyleri falan anlayacağımız gibi açıklamanız da çok hoşuma gidiyo

  2. Tam istediğim bilgiler bunları sunumum için arıyordum . Boyle mükemmel hazırlayan başka site yok . Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close