GenelPsikolojik Hastalıklar

Şizofren Birine Yardım Etmek

Hayatınızda yer alan birine şizofren tanısı konduğunda, başlangıçta bu durum kafanızı karıştırabilir ve size korkunç gelebilir. Bunu düşünmenizde şizofreni hakkında bilginiz kısıtlı olması ve önyargınız etkili olabilir. “Şizofrenler deli midir? “Bana zarar verir mi?” gibi sorulara cevap arayacağız birlikte.

Elbette şizofreni hastalarına yardım etmek kolay olmayacaktır. Ancak yakın ve sevilen bir arkadaşıysanız, sizin ona yaklaşımınızı müdahaleci ya da yargılayıcı olarak algılamayacaktır. Yardım etmek için çabaladığınızı bilecektir. Peki bu avantaj ile sorunu çözüme nasıl gidebiliriz?

Öncelikle Şizofreni nedir – ne değildir anlayın.
Herhangi bir rahatsızlığı olan birine yardımcı olmak istediğimizde nasıl o hastalığın ne olduğunu, ne gibi zorlukları olduğunu araştırmaya çalışırsak bu konuda da önceliğimiz bu olmalı. Sitemizdeki şizofreni başlıklı yazımızı okuyarak geniş bir bilgiye sahip olabilirsiniz.

Bu konuda ne kadar çok okursanız aslında bu hastalık hakkında söylenen çoğu şeyin sokak efsanesi olduğunu, düşünüldüğü gibi olmadığını göreceksiniz. Aynı şekilde bu hastalığın gerçek belirtileri hakkında da bilgi sahibi olacağınızdan, yakınınıza olan bakış açışınız toparlannacaktır. Örneğin, bir çok kişi şizofreni hastalarının başka insanlara zarar verme ihtimalinin çok yüksek olduğunu düşünüyor, halbuki tam tersine şizofreni hastalarının şiddet konusunda mağdur konumunda olduklarını söylemek mümkün.

Öncelikle şizofren olan bireylere acımayı bırakacaksınız. O acınacak bir durumda değil, yalnızca hayatta sizden farklı oldukları durumlar var.

Şizofreni hastasına fayda sağlayacak bazı şeyler:

Yargılamasız, koşulsuz duygusal destek
Aktif bir şekilde onu dinlemek,
Size kolay ya da önemsiz görünebilecek ancak onu mutlu edebilecek olan günlük işlere yardım etme teklifleri
Tedavi olması konusunda onu destekleyin,
Sizinle yapmaktan hoşlanacağı faaliyetleri yapabilirsiniz. Mesela o internette dolaşırken de mutlu diye yalnızca evde oturmayın. Ona yürüş yapmayı ya da eğlenebileceğiniz şeyleri teklif edin.

Unutmayın şizofreni hastasını tedavi etmek için orada değilsiniz.  Dolayısıyla onun doktoru değilsiniz. Onun halüsinasyonlarına veya sanrılarına karşı gelmek doğru olmayacaktır. Unutmayın, bu sanrılar sizin için bir şey ifade etmeyebilir, ancak birey için güçlü ve önemli anlamlara sahiptirler. Bunun yerine, düşündüklerinizi elbette açıklayabilirsiniz ancak kabalık, saygısızlık etmeyecek şekilde. Onların böylesine bir inanç ve halüsinasyon varlığına inanmak için mantıklı sebepleri vardır.

Örneğin, “O sesin sana bunları yapman gerektiğini söylemesi üzücü. Her gün bununla yaşamak zor olmalı…” Kişi sizi halüsinasyonlara veya sanrılarına daha fazla çekip “Böyle sesler duyuyor musun?” diye sorabilir. Dürüstçe cevap verin ona.

Şizofrenili bireylere yardımcı olmak, onları anlamak bir başkasının ayakkabısıyla yürümek zorunda kalmanız demek değildir. Her kişinin şizofreni deneyimi diğerlerinden çok farklı ve benzersiz olabilir.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close