GenelPratik Bilgiler

Solak İnsanların Özellikleri

Asırlar boyunca her zaman merak ve araştırma konusu ola beynimiz hakkında bildiklerimiz halen çok sınırlıdır. Bu yüzdendir ki insan beyni hakkında her geçen gün bildiklerimizin arasına yenileri ekleniyor. Bu yazımızda solak insanların bazı özelliklerinden bahsedeceğiz.

İnsan beyni temel olarak sağ ve sol olmak üzere iki bölümden oluşur. Her iki bölümde birbiri ile etkileşim halindedir. Genelde insanların beyinlerinin bir bölümü (lob) diğerinden daha baskın durumdadır. Beynin sağ kısmı vücudun sol tarafını, beynin sol kısmı ise vücudun sağ kısmını kontrol eder. Bu yüzden solak insanlar beyninin sağ tarafını daha aktif kullanır

Beynin her iki bölümünün farklı görevleri vardır. Sol bölümünde konuşma, analitik zeka, mantıklı düşünme gibi özellikler bulunur. Genelde sayısal işlemlerde iyi olan, gerçekçi düşünen insanlar beyinlerinin sol tarafını daha fazla kullanmaktadırlar. Beynin sağ bölümünde ise üç boyutlu zeka, yaratıcılık, müzik, sezgi, görsel hafıza gibi özellikleri barındırır. Yani ufak bir benzetme yapmak gerekirse; beynin sol tarafını daha baskın kullanan kişileri mühendis, muhasebeci, doktor, kimyager gibi mesleklerde düşünebiliriz. Beyninin sağ tarafını kullananlar ise daha çok sanatla uğraşan kişiler olacaktır.

Elbette burada söylediklerimiz için istisnai durumlar daima olacaktır, bütün insanlığı böyle kategorize edemeyiz. Seçimlerimizi ve başarımızı etkileyen başka faktörlerde olduğun unutmamak gerek.

Gelelim beynin baskın kullandığımız tarafının ortaya çıkardığı diğer konuya; solaklar üç boyutlu zeka, yaratıcılık, müzik, sezgi, görsel hafıza gibi faaliyetlere daha yatkındır. Ayrıca solaklar tepkilere erken cevap verebildikleri için voleybol tenis gibi spor dallarında sağ elini kullananlara göre daha başarılıdır.

Gün geçtikçe dünyada solak sayısı artış göstermektedir buna rağmen insanların %7-10’u solaktır. Solakların en büyük sorunları çoğu araç ve gereç sağ sağ el ile kullanıma göre dizayn edilmiştir. Günümüzdeki üretici firmalar solakların da ihtiyaçlarını karşılayabilmek için üretimlerde bazı düzenlemelere gitmişlerdir. Dünyanın %7’lik kısmını oluşturan bazı solak devlet adamları, aktörler ve müzisyenler: Napolyon, Bonapart Sezar, Barack Obama, Bill Clinton, Angelina Jolie, Robert de Niro, Nicole Kidman, Tom Cruise, Bruce Willis, Juila Roberts, Morgan Freeman, Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Phil Collins, George Michael, Paul Mccartney, Kurt Cobain

Bazı insanların ise iki elini de neredeyse aynı derecede kullanabildiği gözlemlenmiştir. Yine de bu insanlar bir elini diğerinden çok az da olsa daha fazla kullandıklarını söylemektedirler. Yani beyinlerinin iki bölümünü de neredeyse eşit derece kullanabilmektedirler. Elbette insanların başarıları, yetenekleri yalnızca böyle bir konu ile bağlantılı değil. Mesela beyninin sol tarafını daha yoğun kullanan bir insanın iyi bir sanatçı olamayacağını söyleyemeyiz. Beyninizin daha baskın kullandığınız kısmı sizin o konularda biraz daha avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

İnsan davranışlarını, yaşamını, başarısını, yeteneklerini, ilgi alanlarını, buluşlarını etkileyen binlerce faktör bulunmaktadır. Bu yazımızda ise sadece solakların bazı özelliklerine değinmiş olduk.

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close