Nedir?

Spor Psikolojisi Nedir?

Psikoloji dallarından birisi de spor psikolojisidir. Spor psikolojisi temelde zihnin fiziksel aktiviteyi ve atletik performansı nasıl etkilediğinin araştırmasıdır. Spor psikolojisi, psikoloji ve spor performansı arasındaki etkileşimi ele alır. Bunun yanında en iyi atletik performansın psikolojik yönleri de dahil olmak üzere sporcuların psikolojik bakımı ve esenliği, antrenörler ve spor organizasyonları ile fiziksel ve psikolojik işlev arasındaki bağlantıyı inceler.

Spor psikolojisinin doğasını açıklamak zordur, çünkü alanla ilgili birçok farklı bakış açısı vardır. Farklılıklar, yalnızca terimin tanımında değil, aynı zamanda psikologların oynadığı varsayılan rollerde de mevcuttur. Sahayı psikolojinin bir dalı olarak gören bazı kişiler ve diğerleri bunu bir spor ve egzersiz biliminin bir alt alanı olarak görüyor.

Spor Psikologlarının Rolleri

Spor psikologları geleneksel olarak disipline iki açıdan bakarlar: akademik yönelimli ve uygulayıcı odaklı.

Akademik açıdan çalışırken, spor psikologları teorik araştırma ve öğretim gibi eğitim araştırmalarına odaklanırlar.
Uygulayıcı odaklı olduğunda, vurgu, uygulanan çalışma ve araştırma üzerine kuruludur. Perspektifler farklı olmasına rağmen, bazı spor psikologları her iki rolü rahatça doldurabilmektedir.

Spor psikologları, antrenörler, sporcular ve ebeveynlerle yaralanma, rehabilitasyon, iletişim, ekip oluşturma ve kariyer geçişleri gibi konularda yakından çalışırlar.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği:
“Spor psikologları, sporcuların öğrenme süreçlerini ve motor becerilerini geliştirmelerine, rekabet baskısı ile baş etmelerine, optimum performans için gerekli farkındalık düzeyini ayarlamalarına ve takım seyahati ve rekabete dayalı ortamda pek çok dikkati dağıtmaya odaklanmış halde kalmalarına yardımcı olacak becerileri öğretebilir.Psikolojik eğitim, bir sporcunun bütün eğitim sürecinin ayrılmaz bir parçası olmalıdır ve diğer eğitim unsurlarıyla birlikte yürütülmelidir. Bu en iyi antrenör, spor psikolojisi uzmanı ve atlet arasındaki işbirliğine dayalı bir çabadır; Bununla birlikte, bilgili ve ilgilenen bir antrenör, özellikle de gerçek uygulama sırasında temel psikolojik becerileri öğrenebilir ve bunları atlete bildirebilir.”

Spor Psikologları ayrıca kendi alanlarında uzmanlaşmayı tercih edebilirler.

Eğitim spor psikologları, performanslarını en üst düzeye çıkarmak için hedef belirleme, enerji yönetimi, rahatlama becerileri, kendini konuşma ve olumlu görüntü gibi psikolojik teknikleri kullanma konusunda müşterilerine talimat verir. Genellikle kinezyolojide arka plan eğitimine sahiptirler.

Klinik spor psikologları, psikoloji programlarında eğitim görürler ve kanunla lisanslandırılırlar.. Bu nedenle, ünvanlarında “psikolog” terimini kullanabilirler. Müşterilerinin durumlarına genel psikolojik teori uygularlar ve yeme bozuklukları, depresyon ve uyuşturucu kullanımı gibi ciddi zihinsel sağlık sorunlarını tedavi edebiliyorlar.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close