GenelPratik Bilgiler

Terapist Ararken Düşünmeniz Gerekenler

Psikoloji ile yakından ilgilenenler biliyordur ki terapistlerin farklı mesleki geçmişleri ve uzmanlıkları vardır. Bu makale sayesinde size yardımcı olabilecek terapistleri daha rahat bir şekilde bulabileceksiniz.

Pek çok farklı psikoterapi türü vardır. Farklı terapiler genellikle bilişsel davranışçı terapi gibi kurulan bir yaklaşımdaki varyasyonlardır. Tıpta ilaçların kullanımı için olduğu gibi, psikoterapiler için resmi onay süreci yoktur. Bununla birlikte pek çok terapide çok sayıda hastayı içeren araştırmalar, psikoterapinin spesifik bozukluklar için etkili olduğunu kanıtlamıştır. Bu “kanıta dayalı terapiler” araştırmalarında depresyon, kaygı ve diğer bozuklukların semptomlarının azaldığı görülmüştür.

Bir terapistin kullandığı özel yaklaşım, tedavi edilen duruma ve terapistin eğitimi ve tecrübesine bağlıdır. Ayrıca, terapistler farklı yaklaşımların unsurlarını birleştirebilir ve uyarlayabilir.

Psikoterapilere kanıta dayalı bir temel oluşturmanın bir amacı, bir kişinin aylarca veya yıllarca terapi gördüğü durumlarda fayda görmeme durumunu engellemektir.  Tedavide bulundunuz ve kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız, terapistinizle konuşun ya da diğer terapistleri veya yaklaşımları inceleyin. Terapinin amacı belirtilerden kurtulmak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

Bir veya daha fazla olası terapisti görüştükten sonra, bir terapistle yapılan ön görüşme, tedavinin nasıl ilerleyeceği ve terapistle rahat hissedip hissedemeyeceğiniz hakkında bir fikir edinmenize yardımcı olabilir. Uyum ve güven önemlidir. Tedaviler derin kişisel durumları barındırdığından terapistinize karşı rahat, uyumlu ve güvenli olmanız önemlidir. Terapistin uzmanlığından emin olun. Daha sonra aşağıdaki soruları sormayı düşünün:

  • Terapistin kimlik bilgisi ve deneyimleri nelerdir? Uzman olduğu bir alan var mı?
  • Terapist size yardım etmek için hangi yaklaşımı uygulayacak? Belli bir terapi uyguluyor mu? Terapist neden bu terapinin uygulanacağını söyleyebiliyor mu?
  • Terapist yaş grubunu (örneğin çocuk) tanılama ve tedavi etme konusunda deneyimli mi? Terapist spesifik koşullara sahip mi? Eğer hasta bir çocuk ise ebeveynler tedaviye nasıl dahil olacak?
  • Tedavinin hedefleri nelerdir? Terapist belirli bir zaman dilimi veya oturum sayısı öneriyor mu? İlerleme nasıl değerlendirilecek ve siz (veya terapist) kendinizi daha iyi hissetmeye başlamadığınızı düşünüyorsanız ne olacak?
  • Ödevleriniz olacak mı?
  • İlaç kullanımı olacak mı?
  • Danışmalar gizli midir?

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close