Pratik BilgilerPsikolojik Hastalıklar

Yaşlılarda Depresyon

Depresyon ve intihar yaşlılar da görülen önemli sağlık sorunudur. Depresyon yaşlıların yaşadığı en yaygın zihinsel bozukluklardan birisi olmasına rağmen çeşitli yollarla tedavi edilebilmektedir. Yaşlılarda majör (ağır) depresyon gençlere göre daha az görülürken, daha hafif düzeydeki depresyon belirtileri yaşlılarda daha yüksek oranda saptanmıştır. Depresyon yaşam boyu belli aralıklarla tekrar eden psikolojik sağlık sorunlarından birisidir. Bu yüzden gençliğinde ya da yetişkinliğinde depresyon yaşamış olan kişilerde yaşlılık dönemlerinde daha fazla depresyon eğilimi göstermektedir.

Depresyon yalnızca yaygın bir hastalık değil, aynı zamanda yaygın bir sorundur. Gençler depresyon konusunda sağlık hizmeti aldığı gibi, yapılan araştırmalara göre yetişkinlerde bu konuda yüksek oranda sağlık hizmeti almaktadırlar. Ayrıca depresyon erken müdahale edilmediği zaman intihara yol açabilmektedir. Depresyona bağlı intihar oranlarının en yüksek olduğu yaş aralığı yetişkinlik dönemlerine denk gelmektedir.

Yaşlılarda depresyon tedavisi

Yaşlılarda depresyon tedavisinde psikoterapi sıkça uygulanmaktadır. Bilindiği gibi psikoterapi de sağlıklı sonuçlar alınabilmesi için zamana ihtiyaç vardır. Bu yüzden kişinin intihar etmeye meyilli olduğu, zamanın daha az olduğu durumlarda psikoterapi ilaç tedavisi ile desteklenebilir. Yetişkin ya da yaşlı bireylerin depresyon tedavisinde aile danışmanlığı ve EKT seçenekleri de gözden geçirilerek uygun bir müdahale programı hazırlanmaktadır.

Yaşlılar neden depresyona girmektedir?

Belirttiğimiz gibi gençliğinde ağır depresyon yaşamış bireylerin yetişkinlik dönemlerinde tekrar depresyona girme ihtimalleri daha yüksektir. Ayrıca kişilerin zamanla azalan fiziksel gücü, yaşıtlarının vefat etmesi, kendi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaları, sosyal yaşamlarının azalması, sağlık problemleri gibi bir çok durum yaşlı bireylerin depresyona girmelerinde etkili olmaktadır.

Bu bireyler zaten belli bir yaşa erişmişlerdir. Yaşamda bir çok şeyi tecrübe etmişlerdir, şu an içinde bulundukları durum hayatlarının başka dönemlerinde defalarca yaşadıkları bir durum olabilir. Ancak önceki seferlerde mücadele edebilmiş, tesadüfen bu problemlerden kurtulabilmiş olması bunu tekrardan yapabileceği anlamına gelmez. Bu yüzden daima profesyonel bir destek almak, sorunu geri plana atmaktansa çözmeye çalışmak daha sağlıklı olacaktır.

Çağımızın en sık görülen psikolojik hastalığı küçümsenmeyecek kadar büyük sonuçlar doğurabilmektedir. Yaşımız kaç olursa olsun psikolojik sorunlarımızı çözmek için destek almak önceliğimiz olmalıdır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close