ÇocukEvlilikKişisel Gelişim

Aile İçi Şiddetin Çocuk Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Çocuklar sosyalleşmeye ailede başlar. Aile çocuğun gelişimi için çok önemlidir. Çocuk çevresindeki kişileri örnek alır. Bireylerin birbiri ile olan ilişkileri, davranışları çocuğun kişilik özelliklerini ve diğer kişilerle nasıl iletişim kurduğunu belirler.

Aile içerisindeki şiddet çocuğu olumsuz yönde etkiler. Bu şiddet sadece fiziksel olarak olmayabilir. Psikolojik, cinsel ve sözel şiddetler de olabilir. Bunun sonucunda çocukta psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Ayrıca kadına yönelik şiddetin yaşandığı ortamda araştırmalara göre %50 civarında çocuğa şiddet de görülür.

Şiddete başvuran kişi çocuğun annesine istediklerini yaptırmak için çocuğa şiddet uygulayabilir. Aile içi şiddete maruz kalan çocuk önce bu duruma anlam veremez. Çocuk sürekli olarak kendini suçlu hisseder. Pek çok anne maruz kaldığı şiddeti çocuğundan gizleyebileceğini düşünse de bunu başaramaz. Çocukların büyük bir kısmı bu durumun farkına varabilir. Çocuğun ailesine ve çevresindeki kişilere bağlanması önemlidir. Bu durum çocuğun başkalarıyla sağlıklı bağ kurmasını engeller.

Okul öncesi çocuklarda uyuma güçlüğü ve kabus görülebilir. Okul çağındaki çocuklarda bu durum daha kötüdür. Çocukta depresyon, kaygı bozuklukları ve korku görülebilir. Aynı zamanda çocuk yaşıtlarına karşı zaman zaman şiddete başvurabilir. Şiddete maruz kalmış çocuklarda ileriki yaşlarda problemli ilişkilerle karşılaşabilir. Bu kişilerin hayatlarında kuracakları ilişkilerde şiddetin ve istismarın yaşanma ihtimali daha yüksektir.

Çocukların şiddete maruz kaldığı ya da tanık olduğu durumlarda erken müdahale çok önemlidir. Erken müdahale ile çocukta yaşanan olumsuz etkiler silinebilir. Aile içindeki şiddetin seviyesine ve durumuna bağlı olarak erken tedavi edilmesi ile çoğu çocuk bu durumla baş edebilir. Müdahale sonucunda kişi sağlıklı bir şekilde yaşamına devam eder.

Aile İçi Şiddete Maruz Kalmış Çocuklardaki Belirtiler

  • Çocuk bulunduğu ortamlarda korkar. Birdenbire gelen ses veya davranış çocuğun korkmasına neden olur.
  • Çocuk kendisini devamlı kötü ve hasta hisseder. Örneğin baş ve karın ağrısı olduğunu belirtir.
  • Uyuduğu zaman altını ıslatabilir.
  • Yaş gruplarına göre dil gelişimi konusunda geri kalmıştır.
  • Bulunduğu ortama ve arkadaşlarına karşı ilgisizdir.
  • Uyku bozukluğu ve yeme bozuklukları görülür.
  • Öfke patlamaları, sürekli sinirli olma ve agresif tavırlar göstermeler yaşanır.
  • Çocuk okul hayatında problemler yaşayabilir. Örneğin dersler, öğretmeni ve arkadaşları konusunda.
  • En tehlikelisi ise bu çocuklar kendilerine zarar vermeye meyillidir.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close