HaberlerKişisel Gelişim

Alış-Veriş Hastalığı

İnsan doğası gereği kendisine meşguliyet yaratmak için düşünce mekanizmasını devreye sokmak ve bir şeyler yapmak mutluluğuna erişmek ister. Geçmişin başa çıkılamaz etkilerini bir an olsun unutabilmek için plansızca, aniden karar vermek ve yapılan işlemin rahatlığını keşfetmek keyifli olsa da pahalı bir yöntemdir. Kapitalist dünya düzenine adapte edilmeye çalışılarak insanlara bulaştırılan bu hastalık, tam tarihi bilinmemesine rağmen 1900 lü yıllarda ortaya çıktığı öngörülmüş, adına ise oniomania denilmiştir. Yapılan alışveriş, alınan eşya vb. gibi şeylerle zihni meşgul etmek, aslında yaşamın hırçın dalgalarıyla uğraşmak yerine sığınacak boş bir liman görevi görmektedir. Reklamlarla zihinlere sürekli tüketim aşılandığından, tüketime alıştırılan bireyler aşılanan eksikliği tamamlama gayretindedir. Adına ne konursa konsun, İhtiyaç olmaksızın yapılan bu işlem psikolojik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır.

İhtiyacı belirleyen ölçü kişinin kendisidir. Bilinçaltımıza yirmi beşinci kare olarak yerleştirilen ve bu sayede bulaştırılan hastalık günümüzde pek çok kişide mevcuttur. Ayrıca işitsel olarak ta alışveriş mağazalarında çalan pek çok müzik te pek masum olmayıp yine aynı amaca hizmet etmektedir. Sahip olamamanın ezikliğini hissetmeyi sağlayan bu tür bulaşıcı sinyallerdir. Bu olgu kişinin zihnini meşgul ettikçe içten içe tatmin olamama huzursuzluğu verir. Alır… Kısa süren rahatlama sonrası inanması güç bir pişmanlık, mutsuzluk ve çöküş… Defaten aynı duygulara kapılmasına rağmen içindeki dürtülere hakim olamayan kişi alma hırsını yenememektedir.

Cinsel olarak erkekler elektronik ve yapı malzemelerine ilgi duyarken, bayanlar kozmetik ve giyim üzerine daha meyillidirler. Bayanların daha bağımlı kaldığı bu hastalık, toplum içerisinde alış verişin tüm yükünü de üstlenmelerine sebep olur.

Sahip olma içgüdüsü, toplumda kişinin üzerinde oluşan değersizlik hissi, çevre ile kurulamayan iletişim ve uyum bu hastalığın ana kaynaklarıdır. Kendi değersizliğini kamufle etmek adına zihnine aşılanan markalara saldırı derecesinde bağımlılık, zamanla destek arama ihtiyacını da beraberinde getirir.

Etiketler

Mağruf İlkay Yapakcı

Tıp hekimi , içerik editörü.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close