GenelPsikolojik Hastalıklar

Anoreksiya Nervoza

Anoreksiya Nervoza Hakkında

Anoreksiya anormal derecede düşük vücut ağırlığı ve sürekli olarak kilo alma korkusuyla karakterize bir yeme bozukluğudur. Anoreksiya olan insanlar daima kendilerini kilolu olarak görürler bu düşünce onları sonu olmaya bir zayıflama serüvenine sokmaktadır. Kilo almamak için yediklerini ciddi miktarda azaltırlar. Yemek yediklerinde kilo almamak için kusabilir ya da aşırı derecede spor yaparak kaloriyi yakmaya çalışabilirler.

Bu bireyler ne kadar zayıf olurlarsa olsunlar her zaman kilolu olduklarını düşünürler. Ayakta duramayacak kadar zayıf olmalarına rağmen hala yemek yemeyi redderler. Vücuda yeterince besin girmiyor oluşu hastaneye kaldırılmalarına neden olabilmektedir.

Bu yeme bozukluğu genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkmakta ve çoğunlukla kadınlarda görülmektedir. Anoreksiya Nervoza tedavi edilmezse ölüm oranı yüksek bir bozukluktur. Bozukluğun sebebi tam olarak bilinemiyor olsa da bu konuda bazı tahminler vardır. Genetik yatkınlık, çevre, sosyal ve kültürel faktörlerin bu bozukluğun ortaya çıkmasında etkili faktörler olduğu düşünülmektedir. Anoreksiya tedavisi zor ve büyük çaba gerektiren bir bozukluktur.

Bu tehlikeli yeme bozukluğunu diyetten ayırt etmek zor olabilir. Bozukluğun belirtileri daha gizli olabilir ya da ilaçların yan etkilerinden kaynaklanan sorunlar A.N gibi algılanabilir. Ancak yine de uzmanlar teşhis koymaları gerektiğinde göz önüne aldıkları bazı kriterler vardır.

Anoreksiya Nervoza Belirti ve Sinyalleri

Aşırı kilo kaybı
Zayıf görünüm
Karaciğer enzimlerinin yükselmesi
Yorgunluk
Baş dönmesi veya bayılma
Nöbet geçirmek
Tırnakların kırılgan olması
Saçların ince, kırık ve sağlıksız olması
Kabızlık
Kuru cilt
Kalp ritminin düzensiz olması
Düşük kan basıncı

Anoksiya Nervoza başlangıcı ve erken belirtileri

Hastalığın en erken bulguları kişilerin yemekler ve diyetle çok fazla meşgul olmalarıdır. Yemek konusundaki davranışları takıntılı bir hal almaya başlar. Elbette bu takıntı beraberinde yemek konusuna daha çok vakit ayırmayı getirir. Sonunda düzensiz yeme alışkanlıkları daha belirgin hale gelecektir. Okul arkadaşları, ofis arkadaşları ya da ailesiyle olan ilişkileri bu durumdan etkilenecektir.

Kendinizde ya da bir yakınınızda bu hastalığın olduğunu düşünüyorsanız vereceğimiz erken belirtilere bir göz atın. Kaç belirtinin bulunduğunu belirleyin.

Yemek yemeyi reddetme
Açlığını inkar etme
Konsantrasyon zorluğu
Vücudunun görüntüsü konusunda saplantılar
Yeme öğünlerini atlama
Yemek yememek için mazeretler üretme
Yalnızca kalorisi az olduğu düşünülen gıdalardan tüketme (az miktarda)
Sürekli olarak tartılma
Şişman olmaktan şikayet etme (zayıf olsa bile)
Kilolu olduğu düşüncesiyle sürekli egzersiz yapma

Belirtilerin sizde veya bir yakınınızda olduğunu düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden profesyonel destek almalısınız. Bu yeme bozukluğu ilerleyen zamanlarda tedavi olasılığı daha düşük olan ciddi bir bozukluktur. Bu konuda bir uzman yardımı almadan atlatabilmek ise fazlasıyla zor olacaktır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close