Nedir?Psikolojik Hastalıklar

Antidepresan Kullanımı

Günümüzde sıkça duymaya alıştığımız bu ilaç grubunu isminden de anlaşıldığı üzere depresyon etkilerini azaltmak, kişiyi rahatlatmak, günlük hayatına normal bi biçimde devam etmesi için kullanılan çoğunlukla SSRI ve trisiklik antidepresan grubu ilaçlardır.

Peki nedir bu SSRI;
Selektif Serotonin Re-uptake(Geri alım) İnhibitörü anlamına gelen SSRI, sıklıkla duymaya alışık olduğumuz Prozac, Cipralex, Lustral gibi ilaçların da etken maddesidir. Etkisini post-sinaptik(nöronların son kısımları) bölgeden serotoninin nörona geri alımını inhibe ederek gösterirler. Bilindiği üzere halk dilinde serotonin mutluluk hormonudur. Serotoninin geri alımının durdurulması ile konsantrasyonu artan serotonin miktarı depresyon hastalıkları tedavisini sağlar. Lakin dikkat edilmesi gerekilen asıl husus bu grup ilaçları bi ağrı kesici gibi aldıktan yarım saat sonra etkisini göstereceği gibi düşünmemek gerekir. SSRI’lar nörondan serotonin salıvermezler sadece üretilen serotoninin nörona depolanması engelleneceğinden kandaki konsantrasyonu zamanla artacaktır, beklenen etkisini ortalama 3 hafta sonra gösterirler. Yeni antidepresanlar grubuna dahildirler yan etkileri trisiklik antidepresanlara göre daha azdır. Başlıca yan etkileri;
-Kötü ruh hali
-Sindirim sistemi problemleri
-Uykusuzluk
-Baş ağrısı ve baş dönmesi
-Cinsel isteksizlik ve ereksyon kaybı
Trisiklik antidepresanlar;
Antidepresan ilaçlar içinde Monoamin geri alım inhibitörlerinin alt grubunda yer alan, piyasa adı tofranil, anafranil gibi ilaçları içeren gruba verilen addır.
SSRI lar gibi 5-HT(serotonin) geri alımını ve NE(Norepinefrin) geri alımını inhibe ederek etkilerini gösterirler. SSRI’lardan farklı olarak daha az sedatif(uykuya meyil artıran) ve daha az antikolinerjik etkiye sahiptir. Yan etkilerinin çokluğuna rağmen tercih edilme sebebi budur.
Anti depresan yan etkilerine gelelim;
-Ağız kuruluğu
-Oligoüri(Az idrara çıkma)
-Kabızlık
-Kilo alma
-Kardiyolojik problemler

İlaçlar her zaman son çare olmalıdır, çünkü onlar insan için toksik olan onca maddenin düşük dozlarıdır. Bu ilaçlara başlanmadan önce iyice düşünülmeli eğer gerçekten bir desteğe ihtiyacınız varsa önce psikolojik sonra psikiyatrik tedaviye başvurulmalıdır.

Sağlıklı kalın

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

İlk Yorum

  1. Bu yazıyı yazana çok teşekkür ediyorum cidden ellerine sağlık ilaçların prospektüsünde böyle bişeler yazıyodu da anlamıyordum cidden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close