Psikolojik Hastalıklar

Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Psikopat veya sosyopat olarak da bilinir. Bu kişilik bozukluğunda hastanın çevresi ile ilişkisi, düşünme şekli ve olayları algılama biçimi bozuk, insanlarda görülen  zihinsel bir hastalık olarak tanımlanır. Bu bozukluğa sahip insanlar disiplin ile sıklıkla sorun yaşarlar. Kendilerine ve etrafındaki insanlara zarar verme eğilimindedirler. Otoritenin daha baskın olduğu yerlerde (iş hayatı,askerlik) bu sorun iyice kendini belli eder. Manipülasyon ve kandırma bu hastaların genel özelliğidir. Bu kişiler son derece ciddi suçlar işleyebilir ve bu suçları tekrar tekrar işleyebilirler. Bu kişilerin niyeti bozuktur ve paranoyak tavırları vardır. Bir başka kimseye acı vermekten haz alırlar.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Görülen Kişilerin Ortak Düşünceleri

Sürekli tetikte olmalıyım, sadece güçlü ve uyanık kişiler hayatta kalır, insanlar beni ele geçirmeden ben onları ele geçirmeliyim, yakalanmadığım takdirde beni kimse durduramaz, benim hakkıma kimin ne dediği umrumda değil, amacıma ulaşmak için gereken ne varsa yaparım, güçsüz insanları ezmeliyim.

Antisosyal Kişilik Bozukluğu Belirtileri

  • Çok fazla yalan söylemek
  • Kendi çıkarı için başkalarını dolandırmak
  • Aynı suçu tekrar tekrar işlemek yakalansa bile yine bu suçu işlemek
  • Başkalarının ne dediğini umursamama başkalarının güvenini umursamama
  • Saldırganlık
  • Diğer insanların haklarını çalma
  • Sinirlilik
  • Sürekli kavga ve dövüşlere katılma

Antisosyal kişilik bozukluğu tanısı konmak için Kanadalı araştırmacı Robert D. Hare tarafından geliştirilen Psikopati Kontrol Listesi kullanılmaktadır. Ayrıca Bu bozukluk borderline kişilik bozukluğu ile karıştırılabilir çünkü  bu iki bozukluk hem bir arada görülür hemde aynı anda ortaya çıkabilir.

Antisosyal Kişilik Bozukluğunun Nedenleri

Anne babada antisosyal kişlik bozukluğu varsa genetik olarak görülme oranı normal insanlara göre 5-10 kar daha fazladır, Doğum esnasında beyin hasarı, oluşabilecek komplikasyonlar ve gebelik sırasında toksit etkilere maruz kalma ,Ebeveynlerin bireyi terketmesi veya çocukluk döneminde şiddet görme, ailenin çocuğu istememesi veya parçalanmış bir aile, Antisosyal kişilik bozukluğu 18 yaşından önce tespit edilemese de bazı belirtiler bu hastalığı tespi etmeye yardımcı olur; normalden uzun süren altını ıslatma, havyanlara işkence ve yangın çıkarma hastalığı.

Antisosyal kişilik bozukluğu tedavisi

Antisosyal kişilik bozukluğu tedavisi oldukça zordur. Hastanın ve terapistin motivasyonu ve becerileri oldukça önemlidir. Hastaların ahlaki gelişimi dikkate alınarak tedaviye başlanmalıdır. Tedaviye başlamadan önce terapist hastaya tedaviye katılımın hakkında bilgi vermesi gerekir.Çünkü hastalar diğer insanların onların özgürlüğünü kısıtladığını düşünür. Hastalığın tedavisi zor olsa da terapistin hastaya bu hastalığı tedavi edebileceğini göstermesi önemlidir. Bu hastalarda motivasyon ve moralin üst düzeyde tutulması tedaviyi kolay hale getirir. Tedavi esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli faktör hastanın uyuşturucu veya alkol kullanmasıdır çünkü uyuşturucu ve alkol kullanımı bu hastalığın belirtilerini arttırır. Bu durumda hastanın o maddeyi bırakması tedavi açısından önemli bira adım olabilir.Çeşitli tedavi türleri antisosyal kişilik bozukluğu tedavisinde kullanılır bunlar; öfke ve stres yöntemi, hastaneye yatırma ve ilaç kullanımıdır.

Antisosyal kişilik bozuklu tedavisinde kullanılan psikoterapi yöntemleri

Bilişsel davranışçı terapi yöntemi: Bu terapi yöntemi olumsuz ve sağlıksız davranışlar veya düşünceleri ortaya çıkararak yerine olumlu ve sağlık düşünceler koyma yöntemidir.

Psikodinamik psikoterapi: Bu tedavi, kişinin bilinçsiz olarak yaptığı ve düşündüğü eylemlerin farkına varması sağlıyor.

Psikoterapi: Bu tedavi yönteminde hastalık ile nasıl başa çıkılacağını ve problem çözme becerilerini geliştirmeye yöneliktir.

İlaç Tedavisi

Antisosyal kişilik bozukluğu tedavisi için onaylamış bir ilaç yoktur. Ancak bazı psikiyatrik ilaçlar bu bozukluğun belirtilerini azaltmasına yardımcı olmuştur.

Hastaneye yatırarak tedavi: Bazı antisosyal kişilik bozukluğu belirtileri kişinin hastaneye yatma sebebi olur. Bu sebepler; kişi kendine bakamaz duruma geldiğinde veya kişi, kendine veya başkasına zarar verme eğiliminde olduğuna hasta hastaneye yatırılır.

Etiketler

Enes Calap

20 yaşındayım. Yaklaşık 4 yıldır psikoloji alanıyla yakından ilgileniyorum. Ancak lisansım bu alan üzerine olmadığı için girdiğim içerikler, kontrol ve düzenlemeden geçtikten sonra yayınlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close