Psikolojik Hastalıklar

Atipik Depresyon

Atipik depresyondaki hastalar iştah artışı ve aşırı kilo alma eğilimindedirler. Majör depresyonun alt tipi olan atipik depresyondaki hastalar ya çok uyurlar yada uykusuzluk çekerler. Kendilerini yorgun yada güçsüz hissederler ve bu dönemde ruhsal olarak çok hassastırlar.Bireyler üzülerek günlük yaşamın tadını çıkaramazlar.

Atipik depresyon genelde gençken ve erken yaşta oluşmaktadır ve major depresyon yada distmik bozukluk için bir belirteç olabilir. Atipik depresyondaki bireyler  major depresyondakilere göre pozitif olaylara karşı daha olumlu bir tepki verirler. Yapılan araştırmalara göre de  kadınlar  erkeklere göre iki kat daha eğilimlidir. Atipik depresyondaki bireylerin intihar  ve anksiyete riski vardır. Bu hastalığa sebep olarak da beyindeki anormal değişimler olduğu düşünülmektedir.

Atipik depresyona girme ihtimali daha yüksek olan bireyler; mevsimsel duygulanım bozukluğu olanlar, siklotimik bozukluğu olanlar, ve bipolar bireylerdir .

Atipik depresyon belirtileri nelerdir ?

Aşağıdaki belirtilerden en az ikisinin bulunması gerekmektedir.

  • İştah artışı veya belirgin kilo artışı
  • Hipersomnia (genellikle günde 10 saatten fazla)
  • Kurşun felci (yani, ağır bacak sansasyonu, günde bir saatten fazla süren)
  • Toplumsal ya da mesleki açıdan bozulmaya yol açan kişiler arası ret duyarlılığı
  • Depresif dönemlerde Majör Depresif Bozuklukta melankolik veya Katatonik Özellikler bulunan kriterler yoktur
  • Olumlu olaylardan ya da iyi haberlerden dolayı ruh hali düzelmeside bir belirti olarak sayılabilmektedir.

Daha az yaygın özellikleri şunlardır;

  • Uykusuzluk hastalığı
  • Yeme bozuklukları
  • Zayıf vücut imgesi
  • Baş ağrısı

Atipik depresyon teşhisi;

İlk olarak doktorlar fiziksel muayenesini yapar ve gerekli olan laboratuvar testlerini yaptırtır daha sonra  psikolojik değerlendirmeler yapılır. Son olarak, doktorlar, semptomlarınızı zihinsel sağlık teşhisi için bazı karşılaştırmalarda bulundurur.

Atipik Depresyon nasıl tedavi edilir?

Bu hastalık ilaçlara ve psikoterapiye iyi yanıt verir. Yaygın olarak antidepresan grubu ilaçlar kullanılır. Terapistler tarafından  psikoterapiler yada konuşma terapileri uygulanır ve son derece etkili bir yöntemdir. Bireyler bu oturum sırasında şunları da içeren başa çıkma yollarını öğrenebilirler; Sağlıksız düşünce ve davranışların belirlenmesi ve değiştirilmesi, ilişkiler ve deneyimleri tartışmak, farklı başa çıkma ve problem çözme süreçlerini keşfetmek, gerçekçi hedefler belirleme, depresif belirtileri hafifletmenin yollarını bulma.

Bu içerik yalnızca bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Teşhis koymak için yeterli değildir. Belirtilerin sizde gözüktüğünü düşünüyorsanız profesyonel destek almanız gerekmektedir.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close