Psikolojik Hastalıklar

Beklenti Anksiyetesi Nedir?

Beklenti Anksiyetesi veya beklenti kaygısı bir kişinin geleceği hakkında düşünerek kişinin yaşadığı kaygı durumudur.

Hiçbir sebebe bağlı olmadan kendiliğinden ortaya çıkmasıyla birlikte farklı anksiyete bozuklular nedeni ile yaygın olarak görülür. Beklenti anksiyetesi, kişi için çok önemli bir olay öncesinden aylar sürebileceği için kişi için çok zararlı olabilir. İnsanlar kendileri için önemli olan olay hakkında aylar yada yıllar öncesinden düşünmeye başlar, buna bağlı olarak kişiler sürekli endişeli görünür ve bekledikleri olayı çok sık düşünürler. Bu olay ile ilgili olumsuz düşünceler, beklenti kaygısının belirtilerini arttıracaktır. Eğer aşağıdaki sorulara evet cevabını veriyorsanız beklenti kaygı bozukluğuna sahip olabilirsiniz.

  • Sizin için önemli bir olay veya hedefe ulaşıncaya kadar geçen zaman zarfında endişe duyuyor musunuz ?
  • Bu zaman zarfı içinde olay hakkında olumsuz düşüncelerin veya tahminlerin var mı?
  • Kaygıyı arttıran sebepler nedeniyle bulunduğun ortamdan kaçıyor musun?

Beklenti Kaygısının Belirtileri

Stres, dikkat dağınıklığı, halsizlik, baş ağrısı, iştahsızlık, endişe ve korku, gibi belirtileri beklenti kaygısı yaşayan kişilerde sıklıkla görülür.

Eğer başka nedenlere bağlı olarak panik atak durumunuz varsa beklenti kaygısı ciddi oranda panik atağı tetikler. Örnek olarak kalp atış hızınızdaki en ufak artışta kalp krizi geçirdiğinizi düşünürsünüz. Sonuç olarak her zaman endişeli bir şekilde en kötü sonucu beklersiniz , sürekli bir tetik halinde olursunuz vücudunuzda oluşabilecek saldırılar için sürekli tetik halinde olursunuz.

Beklenti Anksiyetsi ile nasıl başa çıkılır ?

Öncelikle beklenti anksiyetesini ele almak çok önemlidir. Bahsettiğimiz örnekler panik gibi bir çok nedene bağlı olarak gelişir aşağıdaki öneriler beklenti kaygısı ile başa çıkmanızı sağlayacaktır. Aileniz veya arkadaşlarınızla planlanan etkinlikler yaklaşınca onlardan size hatırlatmasını isteyin. Yaklaşan etkinlikler veya planlar aileniz veya arkadaşlarınız tarafından hatırlatıldığında bu etkinliğe yaklaşan zaman içinde yapılan planı çok fazla düşünmeniz veya odaklanmanıza gerek kalmayacak.

Yaklaşan planların olumlu ve eğlenceli taraflarına odaklanın. Endişenin sizi sadece korkuya sürüklediğini kabul edin ve kendinizi daha pozitif yönlere odaklanmanızı sağlayın. Endişe duyduğunuz zamanlar da endişenin yarattığı fiziksel rahatsızlıkların geçici olduğunu bilin. Kendi başınıza üstesinden gelemiyorsanız profesyonel yardıma başvurun.

 

Etiketler

Enes Calap

20 yaşındayım. Yaklaşık 4 yıldır psikoloji alanıyla yakından ilgileniyorum. Ancak lisansım bu alan üzerine olmadığı için girdiğim içerikler, kontrol ve düzenlemeden geçtikten sonra yayınlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close