Psikolojik Hastalıklar

Bipolar Bozukluk Anneden Çocuğa Geçer Mi?

Bipolar bozukluk toplumda oldukça sık görülen kişilik bozuklukları arasında yer almaktadır. Bir çok bipolar bozukluk hastası henüz teşhis almamış olsa da, hastalığın farkında olan bireylerde mevcuttur. Bipolar bozukluk hastalarının aklına gelen sorulardan biri ise, hastalığın anneden çocuğa geçip geçmeyeceği konusudur.

Öncelikle birçok psikolojik hastalığın ortaya çıkmasında genetik faktörlerin çok büyük bir etken olduğunu söylemek gerekiyor. Genetik psikolojik hastalıkların ortaya çıkışında etkisi kanıtlanan faktörler arasında yer almaktadır. Bu yüzden bipolar bozukluğa sahip olan bir bireyin çocuğunda bu hastalığın görülme ihtimalinin daha yüksek olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Elbette bipolar bozukluğun çocukta da görülebileceği kesin değildir.

Bu durumu biraz daha somutlaştırmak gerekirse; sağlıklı ebeveynlerin çocuklarının bipolar bozukluğa sahip olma ihtimalini %3 olarak düşünürsek, anne bipolar bozukluğa sahip olduğunda bu oran %5-6 dolaylarına çıkacaktır. Elbette babanın da durumu oldukça etkili. Eğer baba da bipolar bozukluğa sahip ise bu oran %10 dolaylarına çıkacaktır.

Bipolar bozukluk riskini arttıran genetik faktörler;

Bipolar bozukluğa sahip olan anne adayının ailesinde bu hastalığa sahip başka bireyler var mı? Kardeşleri, annesi, babası veyahut diğer akrabalarında bu hastalığın görülme oranı nedir?

Hastalık ne kadar çok kişide görülüyorsa riskinde doğru orantılı olarak artabileceğini söyleyebilmek mümkündür.

Anne adayının bipolar bozukluğu hangi sıklık ve şiddette görülüyor?

Hastalığın şiddeti de aynı şekilde etkili olabilen faktörler arasında yer almaktadır. Ancak bu noktada unutulmaması gerekilen bir şey vardır; bu tür durumlar hastalığın çocukta da görülme ihtimalini oldukça az etkilemektedir. Sağlıklı bireylere göre çocuğunuzun bipolar olma ihtimali daha yüksek, ancak genel tabloya baktığımızda bu ihtimal sizin çocuk sahibi olmanıza engel olabilecek nitelikte değildir. Bu konuda profesyonel destek alır, sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirirseniz her şeyin yolunda gitmesi oldukça olası.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close