Pratik BilgilerPsikolojik Hastalıklar

Bipolar Bozukluk Genetik Mi?

Bipolar bozukluk, diğer bir deyişle iki uçlu bozuk. Bipolar Bozukluk toplumda ortalama olarak %3-4 civarlarında görülmektedir. Bütün psikolojik hastalıklarda olduğu gibi bipolar bozukluğunda ortaya çıkmasında etkili olan birden çok neden vardır.

Yapılan araştırmalar bipolar bozukluğa neyin neden olduğunu henüz kesin olarak açıklayamıyor. Ancak kimlerde bipolar bozukluğun daha fazla görüldüğü incelendiğinde, nelerin bipolar bozukluk riskini arttırdığını anlamak daha kolay bir hal alıyor.

Öncelikle Bipolar Bozukluk genetik mi? Sorusu üzerinden devam edelim. Bu hastalığın oluşmasında genetik en etkili faktörler arasında yer almaktadır. Ailesinde bipolar bozukluk görülen bireylerde bu hastalığın ortaya çıkma ihtimalinin daha yüksek olduğu yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Bu yüzden bipolar bozukluğun genetik bir hastalık olduğunu söyleyebilmek mümkün. Ancak tek başına bu cevap yeterli olmayacaktır.

Ailesinde bipolar bozukluk olmadığı halde bu hastalığın görüldüğü bireyleri incelediğimizde genetiğin tek etkili faktör olmadığını görüyoruz. Elbette genetik yalnızca anne-babadan aktarılan şeyler değildir. Kuşaklar öncesindeki dedelerimizin genleri de bizlere genetikle aktarılır. Bu sebeple anne-baba bipolar bozukluğa sahip değilse, çocuğunda kesinlikle sağlıklı olabileceğini söyleyebilmek mümkün değildir.

Genetik dışında bipolar bozukluğa sebep olan bir çok faktör vardır. Gebelik döneminde kullanılan alkol, sigara, ilaçlar, beslenme şekli gibi birçok faktörde bipolar bozukluğun oluşmasına neden olabilmektedir.

Bipolar bozukluğun oluşmasına etki eden faktörleri 3 gruba ayırabiliriz.

  1. Genetik Faktörler
  2. Beyin Yapısı ve İşleyişi
  3. Aile Geçmişi

Bipolar bozukluk fizyolojik bir bozukluk olduğu için aslında doğduğumuz andan itibaren bipolar bozukluğa sahip olup olmayacağımız bellidir. Yalnızca günümüzde bilimin ulaştığı noktada o kadar erken teşhis mümkün değildir. Bipolar bozukluk genellikle ergenlik dönemiyle beraber yavaş yavaş ortaya çıkar. 20 li yaşlara gelindiğinde bu hastalık kendini tam anlamıyla göstermeye başlamış olur. Bu yüzden 30 yaş üstü bireylerde birden ortada çıkması neredeyse mümkün olmayan bir hastalıktır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close