Psikolojik Hastalıklar

Bipolar Bozukluk Hakkında Merak Edilenler

Bipolar Bozukluk Hakkında

Bipolar bozukluk hakkında merak edilen pek çok şey bulunmakta. Bunları karışık bir biçimde incelemek yerine aradığınızı bulabilmeniz, yazının daha anlaşılır olabilmesi için soru-cevap formatında ilerleyeceğiz. Yazımızda bulunanlar dışında merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere yazarsanız en kısa zamanda cevaplanacaktır.

Bipolar bozukluk anneden çocuğa geçer mi?

Bipolar bozukluğun gelişmesinde genetik ve aile geçmişi önemlidir. Yapılan araştırmalar ailede bipolar kişi olduğunda çocuğunda bipolar bozukluğa sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Elbette bunu şöyle düşünmeliyiz; normal bireylerin bipolar olma ihtimali %3 ise, bipolar bozukluğa sahip olan birinin çocuğunda bu ihtimal %5-6 olabilir. Araştırmalar elbette kesin bir rakam veremiyor.

Bipolar bozukluk doğuştan mı?

Evet. Bipolar bozukluk doğuştan gelir. Ancak belirtiler genellikle ergenlik dönemiyle beraber daha net görülmeye başlanır. Çocukluk dönemindeki belirtiler genelde pek net değildir. Ancak doğuştan geldiği için çocukluk dönemleri incelendiğinde aslında sinyalleri olduğu görülecektir.

Bipolar bozukluk diğer adı nedir?

Bipolar bozukluğun diğer adı; iki uçlu bozukluktur. Böyle söylenmesinin nedeni ise; hastalığın manik ve depresif olarak iki dönemden oluşmasından kaynaklanır. Manik dönem kişinin taşkın, heyecanlı ve hareket olduğu bir dönemdir. Depresif dönem ise yalnız kalmak istediği, içine kapandığı, kendini kötü hissettiği bir dönemdir. Bu yüzden iki uçlu bozukluk denmektedir.

Bipolar bozukluk görülme sıklığı nedir?

Ortalama olarak %3-5 arasında görülmektedir. Elbette bu veriler yurt dışı için geçerlidir. Ancak ülkemizde de ortalama olarak bu civarlarda olacaktır.

Bipolar bozukluk genetik mi?

Evet. Aslında bu sorunun cevabını yukarıda vermiştik. Ancak tekrar söylemiş olalım genetiktir.

Bipolar bozukluk geçici mi?

Hayır. Bipolar bozukluk geçici değildir. Ancak doğru, düzenli ve profesyonel bir tedaviyle belirtiler azalacağından sağlıklı bir yaşam sürülebilir.

Bipolar bozukluğu olan memur olabilir mi?

Elbette memur olabilir. Bir engel yoktur.

Bipolar bozukluğu olan askere gider mi?

Askere gider. Ancak rahatsızlığını belirtirse düzenli olarak psikolojik destek alır askerde.

Bipolar bozukluk malulen emekli olabilir mi?

Hayır, mümkün değildir.

Bipolar bozukluk neden olur?

Sebebi tam olarak bilinmemektedir. Aile geçmişi, genetik ve beyin yapısının etkilediği düşünülmektedir.

Bipolar bozukluğu olan sevgili

Bu bir soru değil aslında. Ancak insanlar sevgilisinin bipolar bozukluğa sahip olduğunu öğrendiğinde ne yapması gerektiğini merak ediyor. Öncelikli yapmanız gereken şey, sevgiliniz bu konuda teşhis almış mı? Eğer teşhis almamışsa, bu konuda yalan söylüyor olabilir. Klasik bir ilgi çekme yöntemi olabilir. Eğer teşhis almışsa, düzenli olarak doktora gitmesini sağlayın. Tedaviyi reddediyorsa, aslında hasta olmadığı için olabilir. Yani teknik olarak gene sizin dikkatinizi çekmeye çalışıyordur. Ancak gerçekten hasta ve tedavi olmayı isteyen bipolar bir sevgiliniz varsa şunları yapabilirsiniz; tedavi sürecinde ona destek olun, düzenli beslenmesinde yardımcı olun, olumlu davranışlarını pekiştirin, düzenli uyumasını sağlayın. Depresif dönemlerinde sosyalleşmesine yardım edin, mutlu olmasını sağlayacak şeyleri yapmaya çalışın. Bu durumun hastalıktan kaynaklandığını, aslında böyle birisi olmadığını göstermeye çalışın. Elbette doktoruyla iletişim halinde olun, neler yapabileceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Bipolar bozukluk tedavisi var mı?

Tedavisi vardır. Ancak tedavi hastalığın tamamen iyileşmesini ve yok olmasını sağlamaz. Belirtilerin azalmasını, kişinin yaşamını düzene koymasını amaçlamaktadır.

Bipolar bozukluğu olanların uzak durması gerekenler nelerdir?

Uyuşturucu ve alkolden uzak durmalıdır. Düzensiz uykudan uzak durmalıdır. Aynı şekilde düzenli beslenmeye özen göstermelidir.  Hastalığın manik veya depresif dönemlerini daha yoğun yaşamasına neden olan insanlardan da uzak durmalıdır.

Bipolar bozukluk ve zeka

Bipolar bozukluk ile zeka arasında bir bağlantı yoktur. Yani zekiler veya aptallar da görüldüğüne dair bir veri bulunmamaktadır. Her insanda görülebilir.

Bipolar bozukluk yalan

Özellikle manik dönemlerde sıkça yalan söyleme durumu görülebilmektedir.

Bipolar bozukluğu olanlar zarar verir mi?

Bu kişiden kişiye değişiklik göstermektedir elbette. Manik dönemlerinde çok taşkın olabilecekleri için dolaylı yoldan zarar görebilirsiniz. Ancak bu hastalığın insanlara veya çevreye özellikle zarar verme gibi bir yan etkisi ya da belirtisi yoktur.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close