Evlilik

Boşanmaya Yol Açabilecek 10 Neden

1. İyilik

Eşinize göre daha iyi olduğunuzu süşünüyorsanız ve kendinizin daha iyi birine layık olduğuna inanıyorsanız; bu tür düşünceler kafanızı çok fazla meşgul ediyorsa öncelikle sorunun kendinizde olup olmadığını araştrın. Eğer bu durum sadece sizin kafanızdaki sorunlardan ibaretse evliliğinize bir şans daha vermelisiniz.

2. Kısıtlanma

Evlendiğinizde mutlaka birkaç şeyleri artık yapamazsınız veya daha az yaparsınız. Evliliğiniz nedeniyle kendinizi kısıtlanmış hissediyor olabilirsiniz. Bu kısıtlanma normal olabileceği gibi aşırı boyutlara vardığında artık sizi rahatsız eder. Evliliğinizin kariyerinizde, arkadaşlarınızda ve hayatta yapmak istediklerinize karşı bir engel oluşturduğunu düşünmek sorunları da beraberinde getirir.

3. İletişimsizlik

İletişim sadece birbirinizle konuşmanız değildir. Aynı zamanda birbirinizin sorunlarını dinlemek ve birbirinize bir şeyler öğretmenizdir. Çiftlerin çoğu birbirleriyle konuşur fakat iletişim kuramaz. Birbirleriyle iletişim kuramayan çiftlerde ilişkinin geleceği çok da iç açıcı değildir.

4. Farklılıklar

Evliliğin başında bu farklılıklar pek sorun olmasa da ilerleyen dönemlerde ciddi problemlere yol açar. Anlaşmazlıkların en önemli nedeni bu farklılıklardır. Aileler, arkadaşlar birbirinden farklı olduğunda çiftler arasındaki ilişkinin mesafesi de artar.

5. Değişim

Evlilik sadece taktığınız yüzükten ibaret değildir. Evlilikle birlikte hayatınızdaki birçok şey değişir. Eşinizle birlikte aynı evde yaşamaya başladığınızda bu durum ilk başlarda zor gelebilir. Her iki taraf da birbirine karşı anlayışlı olmalıdır. Yaşama alanının birlikte kurulması gerekir. Bu durumda her şey daha kolay olacaktır. Aksi taktirde herkes kendi hayatını yaşamak isterse ve eşinden tek taraflı bir fedakarlık beklerse evliliğin devamı için zorluklar ortaya çıkar.

6. Güven

Güven ilişkilerdeki en önemli şeydir.  Eşinize güvenirseniz her şeyin üstesinden birlikte gelebilirsiniz. İlişkinizde birbirinize karşı güven duygusu yoksa veya birbirinize karşı duyduğunuz güven kaybolmuşsa evliliğiniz risk altında demektir.

7. Kıskançlık

Güvensizlik insanın içini yiyen bir duygudur ve kıskançlık ile birleştiğinde çok tehlikelidir. Kıskançlık eşinizden veya sizin düşüncelerinizden kaynaklanabilir. Kıskançlık evliliklerin bitmesindeki en büyük nedendir.

8. Finans

Para hayatınızı güzelliştireceği gibi sorunlara da yol açabilir. Eşinizle birlikte kazandığınız para ile geçinmekte zorlanıyorsanız tehlikedesiniz demektir. Birçok çiftin ayrılmasında para ilk sırada gelir. Maddi sorun yaşayan çiftlerin birbirine olan saygısı azalır, anlaşmazlıklar başlar hatta büyük kavgalara da neden olabilir.

9. Duygusal Yakınlaşmalar

Uzun süreli evliliklerde çiftler eşlerinde bulamadıklarını yakınlarındaki kişilerde bulabilir. Flört etmek, arkadaşlıklar kurmak ve başka duygular hissetmek evliliğe olan bakışınızı değiştirir. Eğer kurduğunuz bu arkadaşlık farklı bir noktaya gelirse. Arkadaşınızdan duygusal olarak  etkilenmeye başlamışsanız. Eşiniz yerine bu kişiyle zaman geçirmekten zevk alıyorsanız evliliğiniz büyük bir tehlike altında demektir. Bu durum sizi boşanmaya kadar götürebilir.

10. Cinsel Sorunlar

Evlendikten bir süre sonra birçok şeyde olduğu gibi cinsel hayatınızda da monotonlaşma başlayabilir. Artık eşinizi gördüğünüzde heyecanlanmıyor olabilirsiniz. Bir taraf seksten zevk alıyorken diğer taraf zevk alamıyor olabilir. Bu sorunu birlikte aşabilirsiniz. Aşamadığınız durumda özellikle çocuk sahibi olunduğunda işler daha da kötüye gidebilir.

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close