ÇocukPratik Bilgiler

Çocuklarda Hastane Korkusu

Çocuğunuz hastaneden mi korkuyor , beyaz önlüklü görünce ağlamaya mı başlıyor ? Bu durum aslında çok olağan bir şey ve bunun birçok sebebi var.

Peki çocuklarda hastane korkusu neden olabilir?

Bebekler doğumdan itibaren tepkiler vermeye başlar ve bu tepkiler yaşamları ilerledikçe şekillenmeye başlar . Hastaneyi, ortamı hatta doktorların üzerindeki beyaz önlükleri bile bilinç altına alan bebekler bir daha böyle bir ortamla karşılaştıklarında tepki olarak ağlamaya başlarlar.

Bunda ilk sebep ise aşılardır fakat aşılar haricinde ameliyat olmuş yada yatışı yapılmış çocuklar hastaneyi görünce bile ağlamaya başlar çünkü orası onlar için sıkıcı , acı veren yada cezalandırıldığı yerdir. Birkaç yaşındaki çocukların aşılardan korkması iğnenin açtığı izin asla geçmeyeceği korkusudur . Vücutlarındaki kesiklerin oyuncaklarında ki gibi geri dönüşü olmayacak korkusu da ameliyat korkusuna sebep olabilir.

Fakat korkularının bir sebebi daha vardır o da ebeveynlerin ve çevresinin çocuğun yaramazlık yaptığı zaman susturulması için kullanılması. Çocuk bu yüzden hasta olmasının sebebini yaramazlık olarak algılar ve hastane çocuklar için bir cezalandırma kurumu görünümününe döner. Ebeveynlerin çocuklarına yaramazlık yapmaları yüzünden terk ederim gibi cümleler ise çocuğun hastanede yatarken her an terkedilme düşüncesine girmesine sebep olur. Ve bundan dolayı bir kez hastanede yatan çocuklar bir daha hastaneye girmek istemezler.

Çocukların hastanede yatarken susturulması , sürekli yatakta hapis olarak tabletlerden video izlemek zorunda kalması  ve enerjilerini boşaltamıyor olması çocukların hastaneye gitmek istememelerine sebep olabilir.

Çocukların hastane korkusu nasıl yenilir ?

Öncelikle ebeveynlerin hastaneyi , iğneyi ve doktorları korkacakları bir şey gibi göstermemelidir. Hastane oyunlarla sevdirilmeli ve hasta olunca gidebilecekleri bir yer olarak algılamalar sağlanmalıdır. Hasta olan çocuklara hastaneye gidip neler olacağını bir oyun ile yada hoşlarına gidebilecek bir hikaye gibi anlatmak hastaneye olan korkularını azaltabilir. Hastanede yatak tedavisi planlanan çocuklara bu durumu daha önceden anlatmak ve bu duruma ikna etmek ,hem bu sefer hemde gelecekte olabilecek yatışlarında ki korkularının giderilmesini sağlayarak hastaneye olan korkusu en aza indirilmesine de katkıda bulunabilecektir.

Hastanede yatacak olan çocuklarınızla ,yatakta veya dar alanda oynayabileceğiniz oyuncakları  götürmek ve hastanede yatarken oyunlar ile zamanı geçirmekte fayda sağlayacaktır. Birde çocuklara terk edilmek korkusu aşılmamak ve çocuğunuzun güvenini sağlamış olmanızda korkularını azaltmakta fayda sağlayacaktır. Ve böylelikle daha rahat uyumalarına  ve erken iyileşmelerine yararı olacaktır.

Çocukta eğer zaman kavramı daha oturmamış ise , yatak tedavisindeki çocuklara  yarın gideceğiz  gibi cümleler,  çocuklar için sürekli yarın oldu mu gibi sorular sormasına sebep olabilmektedir. Bunun içinde yarın demek yerine karanlık aydınlık olduktan sonra yada uyuyup uyandıktan sonra gideceğiz gibi cümleler çocuklar için daha sağlıklı cevaplar olacaktır.

Enjektörden, serumdan veya abeslang gibi seylerden korkan çocuklara , bu tür basit seyleri (enjektörden iğnesi çıkarılarak ) ellerine verip oynamalarını sağlamakta  korkularının azalmasında katkıda bulunacaktır..

 

 

 

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close