Psikolojik Hastalıklar

Çoklu Kişilik Bozukluğu

Disosiyatif kimlik bozukluğu (DKB) bir diğer adıyla kişilik bozukluğu olarak bilinir. DKB’li kişiler kendi kişiliklerinin yanında, farkında olmadan veya farkındayken birden fazla alternatif kişilik oluştururlar. DKB, dissosiyatif bozukluklar durumu  adı verilen bir grup bozukluktan biridir. Disosiyatif bozukluklar, normalde sorunsuz çalışan bellek,bilinç ,akıl işlevleri kişilik özellikleri veya farkındalık gibi algıların bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkar.Bu işlevlerden bir veya birkaçı bozulduğunda dissosiyatif belirtiler ortaya çıkabilir.Bu semptomlar hafif olabilir ancak günlük yaşantıda hayatın akışını bozabilecek kadar ciddi olabilir.

Çoklu kişilik bozukluğu neden olur?

DKB’li kişilere çok nadir rastlanır ve her yaşta ortaya çıkabilir.

Geçmişte yaşanmış ağır tramva DKB’nin en önemli  nedenlerinden biridir.DKB vakalarının yaklaşık %90’ı olumsuz bir tramva öyküsünden kaynaklıdır.Tramvalar çoğunlukla fiziksel,duygusal veya cinsel taciz içerir.Kazalar, doğal felaketler ve savaş ile de bağlantılı olabilir.DKB’nin gelişmeside. yakın bir akraba veya arkadaşının kaybı veya bir hastalıktan dolayı uzun süre izole edilmesinde den dolayı gelişebilir.

Çoklu kişilik bozukluğu belirtileri

DKB’li bir kişinin  bir den fazla kişiliği vardır. DKB’li kişilerin her zamanki kişiliklerine çekirdek kişilik, iki veya daha fazla farklı kişiliklere alter denir. Bir diğer kişilik çekirdek kişiliği kontrol altında alırsa kişi hafıza kaybına uğrayabilir. Her alterin farklı bireysel özellikleri, kişisel geçmişi, düşünme şekli ve çevresindekilerle ilişki biçimi vardır. Bir alter farklı bir cinsiyetten,farklı bir görgü kuralı farklı bir üslubu ve farklı bir mizacı olabilir yani hepsi birbirinden farklı özelliklere sahiptir tıpkı farklı insanlar gibi. DKB’li bir kişi alterin egemen olduğu zamanlarda diğer kişilik durumların veya anıların farkında olabilir de olamayabilir de. Stres veya bir travma alter arası geçişi sağlayan önemli bir etkendir.

Çoklu kişilik bozukluğu ile beraber görülen diğer bozukluklar

Madde bağımlılığı, Yeme ve uyku bozuklukları, Anksiyete (kaygı), Halüsinasyonlar, İntihar riski (DKB’li insanların %70’i intihar girişiminde bulunur), Depresyon  veya tutarsızlık, Şiddetli baş ağrısı veya vücudun diğer bölümlerinde ağrı vb. belirtiler DKB’li kişilerde görülmektedir.

Çoklu kişilik bozukluğu basit bir psikolojik rahatsızlıktan çok daha ötesidir. Böyle durumlarda bir uzmandan yardım almanız şiddetle önerilir.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

2 Yorum

  1. Öncelikle merhaba başlarda kafamın içinde 2-3 farklı insan sesleri düşünceler duyuyordum ama bunlar sadece benim düşüncelerimdi kendime çevreme insanlara karşı beslediğim düşünceler.. olarak düşünüyordum ama zaman geçtikçe bu durum artık kontrolden çıkmaya başladı sergilemediğim davranışlar sürekli değişim içerisinde olmam tüm bunların farkındayım sanki benden başka biri beni duygularımı davranışlarmı kontrol ediyor artık o kadar çok düşünce davranış duygu değişimleri yaşamaya başladım ki hangisinin benim ana karakterim olduğunu bile bilmiyorum arkadaşlarım bu durumdan rahatsız fazla bi samimeyetim olmadığı biris ile konuşurken davranışlarım 180 derece değişiyor o kişiye karşı kendimi sevecen samimi ve utangaç bir şekilde yaklaşıyorum bir ara samimi bir arkadaşım bana demişti ki senin fazla samimi olmadığın insanlara karşı sergilediğin davranış değişimlerini izlemek hoşuma gidiyor’ demişti alınmıştım bu söze bunu ben istemiyordum ama öyle davranıyordum kafamın içindeki bu sesler ve insanlara karşı davranışlarımın düşüncelerimin sürekli değiiklik içinde olması beni mahvediyor sizce bu durum nedir? rastlantı mı depresyan mı yoksa başka bir şey mi ya da her insanın yaşadığı basit bir durum mu

    1. Merhaba, öncelikle yaşınızın kaç olduğu, bu durumun ne zaman başladığı oldukça önem arz etmektedir. Bu durumlar kaç yaşınızda başladı? Şu an kaç yaşındasınız? Sanrılarınız var mı? Daha ayrıntılı bilgi verir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close