Nedir?

Concerta Kullanımı

Concerta metilfenidat grubu ilaçtır. 6 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tedavisinde güvenle kullanılabilinecek bir santral sinir sistemi ilacıdır.

Ritalin ve Concerta aynı ilaç bileşenlerine sahip iki ayrı ilaçtır Ritalin Tablet hali ile satılır ve doktor önerimi ile gün içinde farklı zamanlarda alınarak belli bir periyotta kullanılır. Concerta ise yavaş salınımlı kapsül hali ile 18mg ,27mg ,36mg ,54mg’lık dozlarının doktor gözlemi ve önerimi ile günlük bir defa kullanılır. Ritalin yaklaşık 4 saatlik bir etki göstermesine karşın Concerta yaklaşık 12 saat bir etki göstermektedir (bu saatler kişiden kişiye göre değişiklilik göstermektedir.) .

Kırmızı reçete ilaçlar bağımlılık yapma ihtimali yüksek ilaç grupları için verilmektedir. İlaç bu başlığa girdiği için kırmızı reçete olarak satılmaktadır. Kırmızı reçete olduğu için hastalar veya hasta yakınları Concerta’yı uyuşturucu bir madde olduğunu düşünmeye itebilir ve metilfenidat grubu diğer ilaçlardan Ritalin’nin uyuşturucu bir madde gibi gösterilmesi ebeveynleri  korkutabilmektedir. Ancak bu tür ilaçlar uyuşturucu bir madde değildir. Bu ilaçlar sadece DEHB tedavisi için hazırlanmıştır.

Concerta kişiden kişiye göre bağımlılık derecesi değişmektedir. Ancak yapılan araştırmalara göre yüksek riskli bağımlılık yapan ilaç grubundadır. Concerta’nın bağımlılık yapması ilaç bileşenlerinin bir sonucu olarak ifade edilmektedir. Ancak bağımlılık yapmasında en önemli nokta DEHB hastası bir bireyin dikkat problemlerinin çözülmüş olması ve günlük hayattaki dikkat vermesi gereken yerlere tam odaklanıyor olmasıdır. Aslında bu bir bağımlılıktan çok hastanın diğer bireyler gibi dikkat vermesi gereken konular ve işlere aynı dikkati verebilme arzusudur. Ağrıları olan bir hastaya bir ağrı kesici verdiğinizde bir sonraki ağrıda o hasta tekrardan ağrı kesici istemektedir işte Concerta’da DEHB problemi olan bireyin bu durumdan çıkmak istediği için tekrardan ilaç istemesidir. İlacın etkisi kişiden kişiye farklılık göstermesine karşın 12 saatlik bir etkisi vardır.  İlaç alındıktan 1-2 saat sonra etki göstermeye başlamaktadır. Yavaş yavaş artan ve yavaş yavaş azalan bir etki göstermektedir.

Concerta’nın bir çok yan etkisi bulunmaktadır ancak genel olarak tek problem uykusuzluktur. İlaç etki süresi boyunca yan etki olarak uykusuzluk problemini çıkardığı için doktor önerimi ile kullanılmalıdır. Doktor önerimi dışında kesinlikle kullanılmaması gerektiğini hatırlatarak sabah saatlerinde kullanılması uykusuzluk probleminin çözülmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca kullananların nadiren ellerde veya ayaklarda titreme şikayetleri bulunmaktadır ve analizlere göre bu şikayetler sonraki kullanımlarda azalmakta hatta ortadan kalkmaktadır.(Kişiden kişiye göre değişiklilik gösterebilir.) Ancak Ruhsal problem bozukluğunuz , nabız sayınızın aşırı artışı , solunum sıkıntısı , kusma gibi problemleriniz veya başka ciddi bir probleminiz varsa ilacı bırakıp derhal doktora gitmenizi öneririz.
Belirttiğimiz gibi ilaç kullanımı ilk seçenek olmamalıdır . Ancak geç tespit edilmiş DEHB vakalarında bu ilacın kullanılması gerek akademik gerek uğraştığı işlerde başarı oranının artığı saptanmıştır. DEHB bulgularının derecesine göre uygun dozlarda kullanılması ile hastanın başarı oranının artması sağlanılabileceği için kullanılması önerilmektedir.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close