GenelPratik BilgilerPsikolojik Hastalıklar

Depresyon Tedavi Edilebilir Mi?

Hiç şüphesiz yaşamda bir çoğumuz en az 1 defa depresyonda olduğumuzu hissetmişizdir. Bazılarımız daha şiddetli ve uzun bir depresyon yaşarken, bazılarımız daha yüzeysel ve kısa süreli yaşamış olabilirler. Depresyona girdiğimizde kendimizi çok kötü hissetmemiz, halsizlik ve özellikle çaresizlik duygusu akıllara bazı soruları getirebilmektedir. Depresyon tedavi edilebilir mi? Ediliyorsa neden sürekli depresyona giriyorum diye düşünenler olabilir.

Cevabımız Evet: Klinik depresyon günümüzde antidepresan ilaçlar ile birlikte yapılan hedefe yönelik psikoterapiler sayesinde kolaylalıkla tedavi edilebilmektedir. Çoğu insan yalnızca antidepresan kullanımı ya da yalnızca psikoterapi yerine ikisini de aynı anda gerçekleştirmenin çok daha faydalı ve kısa sürede etki gösterdiğini söylemektedir. Daha ciddi ya da tedaviye dirençli vakalarda ise ek tedavi seçenekleri denenmektedir. Bugün kendini ne kadar mutsuz, umutsuz hissedersen hisset. Hiçbir şeye inancın olmadığını anlayabiliyorum. Ancak tedavi olarak bütün bu duygulardan kurtulduğunda aklında olacak olan tek şey, “o dönemlerde nasıl o kadar üzgün olabilmişim acaba.”

Depresyonlu dönemi atlattığımızda o dönemdeki bir çok duygu ve düşüncelerimiz bize gerçekten korkunç gelir. O duygu ve düşüncelerin bizim olduğuna inanamayız. Depresyon, depresyon belirtileri gibi konularda daha fazla bilgi almak için sitemizdeki diğer içerikleri de inceleyebilirsiniz.

Ayrıca bazı bilimsel araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre yaşamında en azından bir defa çok şiddetli depresyon yaşamış insanlar eğer bu konuda profesyonel destek almamışlarsa tekrar etme olasılığı çok yüksektir. Elbette profesyonel destek almakta tekrar etmeyeceği anlamına gelmiyor. Ancak aynı problemle tekrar karşılaştığınızda, çözüme ulaşma yollarını öğrenmiş oluyorsunuz. Unutmayın ki siz başarmak istediğiniz ve depresyondan kurtulmak istediğinizi söylediğiniz sürece, psikoterapi ve daha şiddetli durumlarda ise ilaç desteği ile bu hastalıktan kurtulabilmek mümkün.

Eğer sık sık depresyona giriyorsanız şu soruları cevaplamanız gerek;

Geceleri uyuyor musunuz?

Protein alımınız nasıl?

Egzersiz yapıyor musunuz?

İlk depresyona girdiğimde profesyonel destek aldın mı?

Bu sorulara vereceğiniz cevaplar neden sık sık depresyona girdiğiniz konusunda size yardımcı olacak ipuçları olabilirler.

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close