Haberler

Depresyon Tedavisinde Bulunan Yeni Yöntemler

Scripps Araştırma Enstitüsü’nün Florida kampüsü majör depresyonun tedavisi ilişkin yeni yöntemler bulmuşlar. Majör depresyondan etkilenen 16 milyondan fazla yetişkin Amerikalı vardır. Araştırmalara göre GPR158 reseptörü olan bireylerin kronik depresyonun ardından majör depresyona daha duyarlı olduğu saptanmıştır. Yapılan bu araştırmalara göre bu reseptörü direkt hedef alan bir ilaç geliştirildiği söyleniyor.

Araştırmacılar majör depresif bozukluğunun tedavisinde acil bir ilaç bulunmasının gerekli olduğunu söylüyorlar.  Depresyon için yeni bir ilaç üretmek uzun bir süre alabilir ve her hasta üzerinde denenmesi uygun olmaz. Florida üniversitesinde araştırma görevlisi ve bu araştırmaya yönelik yazılan ilk yazının sahibi Cesare Orland ”daha verimli tedaviler geliştirebilmek için beyinde ne olup bittiği bilmemiz gerekir diyor. ” Araştımacılar, depresyondaki hedefleri olarak GPR158 reseptörü bulunan kişilerde proteinin yükseldiğini keşfettikten sonra GPR158 ‘in rolünü daha iyi anlamak için GPR158  reseptörü olan ve olmayan fareler üzerinde deney yapmışlardır.

Yapılan deneylere göre GPR158’i olan farelerde, kronik stresin ardından depresyon belirtilerinin ortaya çıktığını gözlemlemişlerdir. GPR158’in bastırılması farelerin depresif ve stres gibi benzeri davranışlara daha dirençli kıldığı saptanmıştır. Daha sonra araştırmacılar GPR158’in neden bu tarz belirtiler ortaya çıkardığını inceledi. Araştırmacılar GPR158’in beyinin prefrontal korteks denilen bu lobdaki rh hali ile ilgili sinyal yollarını etkilediğini anladılar.

Araştırmcılar GPR158’in zayıf anlaşılmış biyolojik bir eylem mekanizması olarak tanımlıyor. GPR158 beyinin engelleyici özelliğinde ve stres gibi etkilerine maruz kalan  adrenerjik sistemde bu reseptörün önemli bir etkisinin olduğunu söylüyorlar. Araştırmacılar yapılan bu incelemere ilişkin bu gerçekten yeni bir keşif ve bunun hakkında öğreneceğimiz daha çok şey var sözlerini dile getiriyorlar. 

Yapılan bu araştırma ayrıca, bazı insanların neden akıl hastalığına daha duyarlı olduğuna dair ipucu sunmaktadır. GPR158 olmayan fareler kronik stresten sonra  davranışlarını değiştirmediği için, doğal olarak bu farelerin depresyona karşı daha dirençli olduklarını düşünüyorlar. Araştırma görevlisi olan Laure Sutton ve çalışmanın ilk yazarı olan doktor. bu bulgular doğrultusunda kronik stres yaşamış kişilerde değişiklik gösterdiklerini söylüyorlar. ”  Genellikle kronik depresyona daha yatkın olan kişiler mevcut fakat bu kişiler depresif bulgular göstermeyebiliyor. Araştırmacılar depresyon için yeni tedaviler bulmaya çalışırken, bilim adamlarının GPR158 gibi zayıf alıcıları tanımlamak için yeni araçlar kullanıyorlar

Etiketler

Enes Calap

20 yaşındayım. Yaklaşık 4 yıldır psikoloji alanıyla yakından ilgileniyorum. Ancak lisansım bu alan üzerine olmadığı için girdiğim içerikler, kontrol ve düzenlemeden geçtikten sonra yayınlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close