Nedir?Pratik Bilgiler

Depresyona İyi Gelen Besinler

Günümüzde sıkça duymaya alıştığımız depresyon, kişinin ruhsal bunalım hali olarak tanımlanabilir. Hafif şiddetli depresyona girdiğimizde yediğimiz besinlere, fiziksel aktivitelere yoğunluk göstererek bu durumdan kurtulabilmemiz mümkün olabiliyor. Ancak şiddetli bir depresyon sürecinde olduğunuzu düşünüyorsanız önceliğiniz daima profesyonel destek almak olmalıdır.

Son yıllarda yapılan bir araştırmaya göre her gün sokakta, sınıfta, iş yerinde karşılaştığımız her 20 insandan 1’i bu dertten muzdarip. Depresyonla ilgili her gün psikiyatrist ve psikologlara yüzlerce insan gitmekte ve depresyon tanısı konulan her 2 insandan biri antidepresan grubu ilaç kullanmakta.  Peki onca toksik madde içeren, özellikle karaciğer rahatsızlığı olanlarda doz kısıtlaması gerektiren ve saymakla bitmeyecek yan etkileri olan bu ilaçları kullanmak ne kadar mantıklı?

Depresyona yararlı gelen birkaç bitkiden bahsedelim;

-KILIÇ OTU
Hiperisin içeren bu bitki tıpkı bir antidepresan türü olan SSRI grubu ilaçlar gibi halk dilinde mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun geri alımını inhibe ederek etkilerini gösterirler. Ancak ilaçlara mekanizma ile etki oluşturdukları için, antidepresan grubu ilaçlar ile kullanımı tehlikeli etkiler meydana getirebilir.

-PAPATYA
Son dönemlerde bu bitki hakkındaki çalışmalar mutlaka kulağınıza gelmiştir. Papatya çayının uyku düzenlemeye yardımcı ve stres azaltıcı etkileri olduğu gösterilmiştir.

-MEYAN KÖKÜ
Böbreküstü bezlerinden salgılanan halk dilinde stres hormonu olarak da bilinen kortizol hormonunun salınımını azaltırken içerdiği glisirizin(tatlandırıcı), asparajin ve glisiretinik asit en güçlü antioksidanlar arasındadır.

-TAVUK
Tavuk içerdiğini B6 vitamini ile serotonin ve dopamin üretimini artırıcı yönde etki yapar. Lakin tavuk tüketilirken fazla yağlı olmamasına ve derisinin tüketilmemesine dikkat çekilir, çünkü kötü kolesterol olarak bilinen LDL(low dansity lipoprotein) miktarını artırarak hem depresonu hem de kalp damar hastalıkları riskini artırır.

-SAFRAN BİTKİSİ
Etkisini tıpki tavuk gibi içerdiği B vitamini ve ayrıca karoteniod ile serotonin miktarını yükselterek gösterir. Yapılan araştırmalarda ağır olmayan depresyonlarda antidepresanlar kadar etkili olduğu gösterilmiştir.

Depresyona iyi gelen bu yiyecekler yanında klasikleşmiş olan depresyonda tatlı yeme alışkanlığı da kısa dönemde kan şekerini yükselterek rahatlatıcı etki yapsa da ani yükselen kan şekeri ani bi düşüş göstererek daha derin depresyon hallerine sürüklenmenize sebep olacaktır, ani kan şekeri azalması da baş dönmesi duygu durum bozuklukları ve tekrar yeme isteğine sebep olarak sizi bir kısır döngüye sokacaktır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close