GenelPratik Bilgiler

Depresyonda Olduğunuzu Düşündürecek 10 Şaşırtıcı İşaret

Depresyon çağımızın en yaygın psikolojik hastalıklarının başında gelmektedir. Aynı zamanda tedavi edilebilirliği en yüksek hastalıktır. Ancak tedavi edilmediğinde bireyin intihar etmesiyle sonuçlanabilir. Bu yüzden asla basite alınmaması gerekilen depresyon hastalığının bazı belirtilerini liste yaparak sizlere sunuyoruz. Bu listedeki veriler semptomlar değil de, daha çok alt nedenler göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

1) Kontrolsüz Alışveriş

Harcamalarınızı kontrol edemiyor musunuz?
Depresyona giren insanlarda benlik saygısını artırmak, kişisel doyum ve haz hissi için alışveriş yapma arayışı içine girenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çok. Ancak alışveriş isteği kısa süreli ve saman alevi şeklinde yanıp geçen bir istek olduğu için genelde depresyon ile bağdaştırılmaz. Ayrıca alışveriş tutkusu depresyon tipleri içinde bipolar bozukluk ayırıcı tanısında da önemli bir yere sahiptir.

2) Aşırı Düzeyde Alkol Kullanımı

asiri-alkol-kullanimi

Major depresyonda olan kişilerin yaklaşık 1/3’ü alkol kullanıyor. Anksiyete ve depresyonda iken bu durumla başa çıkmak için içilmesi gerektiğini düşünenlerdenseniz, siz de bu gruba dahilsiniz demektir. Her ne kadar düşkün halinizden sizi toparladığını düşünseniz de, sonrasında daha büyük sıkıntılara yol açacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

3) Unutkanlık

unutkanlik

Depresyon, bilinç bulanıklığı ve unutkanlığınızın tek sebebi olabilir. Bir amerikan sağlık kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre depresyon veya stres vücuttaki kortizol hormonu seviyesini artırarak, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili kısımlarında zayıflama sebep olabilir. Ancak şöyle de iyi bir haberimiz var, depresyon tedavisi alan kişilerde unutkanlıkta gözle görülür seviyede düzelme görülmüştür.

4) İnternette Fazla Zaman Geçirmek

internette-fazla-zaman-gecirmek

Sanal hayattaki etkileşimleri gerçek hayata tercih ediyor musunuz?
İnternette aşırı zaman harcıyor musunuz?
Bunlar depresyon belirtisi olabilir. Çalışmalar yüksek düzeyde depresyon ile internet kullanımındaki artış arasında bir bağ olduğunu göstermiştir.

5) Obezite

obezite

2010 yılının Nisan ayında Amerikanın Alabama Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre, depresyonda olan genç erişkinlerin daha fazla yeme eğiliminde olduğu gösterilmiş, artan kilo ile bağlantılı olarak da kalp hastalığı riskinde artık olduğu da gözler önüne serilmiştir. Depresyon tedavi edildiğinde düzelme olduğu görülmüştür.

6) Hırsızlık

hirsizlik

Hırsızlık yapanların 3de 1i depresyondan muzdariptir. Hırsızlık, depresyon yüzünden güçsüz kıymetsiz hisseden insanlara kendilerini değerliymiş gibi göstermesine sebep olur. Depresyon kaynaklı hırsızlıkta önemli olan çalınan nesne veya onun kıymeti değil, yalnızca yapılan hırsızlıktır.

7) Sırt Ağrısı

sirt-agrisi

Kronik bir sırt ağrın mı var?
Çalışmalar depresyonun kronik bel ağrısı için risk faktörü olduğunu göstermiştir. Bu çalışma bel ağrısı yaşayan kişilerin %42 sinin ağrılarından önce depresyon içinde olduğunu göstermiştir. Aynı şekilde ağrı da depresyon için risk faktörüdür.

8) Riskli Cinsel Davranış

riskli-cinsel-davranis

Depresyon genellikle cinsel ilgi artışı değil de libido azalması ile kendini belli eder. Ancak bazı insanlar depresyondan korunmak için cinsel davranışa başvururlar. Sadakatsizlik, cinsel takıntılar, korunmasız ilişki, birden fazla cinsel partner gibi yüksek riskli davranışlar depresyon belirtisi olabilir.

9) Aşırı uç duygudurum halleri

asiri-duygusal-davranislar

Depresyonda olan insanlar sıklıkla duygusallaşırlar. Aşırı sakinleşebildikleri gibi ani patlamalarla da karşımıza çıkabilirler. Üzüntü, mutsuzluk, endişe, korku hallerinde aşırılıklar yaşanabilir. Bu mevzuda asıl dikkat edilmesi gereken nokta bu duygudurum halleri arasındaki değişikliklerin ani gelişmesidir.

10) Sigara

sigara

Sigarayı bırakmak istiyor ama bırakamıyor musunuz?
Depresyonda olmak, eğer kullanmıyorsanız başlama ihtimalinizi, kullanıyorsanız da kullanılan sigara miktarını artırabilir. Ağır sigara içimi ( Günde 1 paketten fazla – Uyandıktan sonra ilk 5 dk içinde ), CDC (Centers for Disease Control – Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi) ‘ye göre depresyonda olan kullanıcılar arasındaki yaygın alışkanlıklardan.

Elbette bu liste sizin için yeterli değilse Depresyon Testimizi deneyebilirsiniz 🙂

Etiketler

Mağruf İlkay Yapakcı

Tıp hekimi , içerik editörü.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close