Nedir?Psikolojik Hastalıklar

Depresyondaki Arkadaşınıza Yardım Etme Yolları

Depresyon dünya genelinde görülen en yaygın psikolojik hastalıktır. Ülkemizde yetişkinlerin yaklaşık olarak yüzde 13’ü depresyonla mücadele ediyorlar. Elbette depresyon bir akıl hastalığı olduğu için, somut hastalıklara kıyasla anlaşılması daha zor bir hal alabiliyor.

Depresyonda olmak ile, depresif hissetmek bir birinden farklı şeylerdir. Hemen hemen hepimizin kendini kötü hissettiği zamanlar olur. Ancak Depresyon çok daha farklıdır. Bu psikolojik hastalık en az 2 hafta sürer. Kişinin sosyal, iş, ev yaşamını ciddi derecede etkiler. Eğer depresyonda olan birini tanıyorsanız, işte size yardımcı olabilecek bazı yollar.

1. Psikolojik destek almasına yardım edin.

Eğer depresyonda olan birini tanıyorsanız onu profesyonel bir destek alması için yavaşça teşvik edin. Hatta onun için yaşadığınız şehirdeki terapistleri araştırıp ona birkaç öneride bulunabilirsiniz. Depresyonda olan insanlar için bu ilk adımlar oldukça zor görünebilir.

2. Bilgilendirin.

Depresyonun bir zayıflık göstergesi veya kişilik özelliği olmadığını belirtin. Psikolojik destek alarak ya da çabalayarak kolayca atlatabilecekleri bu hastalıktan kurtulmak için daha fazla beklememeleri gerektiğini söyleyin. Psikolojik hastalıklar hakkında bilgi sahibiyseniz, neler yaşadıklarını ve nasıl hissettiklerini daha iyi anlayabileceğiniz için onlara daha sağlıklı destek olabilirsiniz.

3. Onu suçlamayın.

Yakınınız depresyonda olduğunda, onun bu durumunun sizide çok fazla üzdüğünü söylemeyin. Eskiden şöyle yapardık, böyle eğlenirdik şu an hiçbir şey yapamıyoruz benzeri cümleler kurmayın. Bu tür cümlelerin onların kendini daha kötü hissetmesine neden olacaktır. Motive edici cümleler kurmalısınız.

4. Depresyon Hakkında Konuşun.

Sadece depresyon hakkında açıkça konuşmak bile onlara yardımcı olabilir. Araştırmalara göre intihar hakkındaki düşüncelerini söyleyen, bu konuda sorular soran insanların intihar riskinin azaldığı görülmektedir. Psikolojik hastalığı ile ilgili yapacağınız konuşmalar insanların yardım istemelerini kolaylaştırır. Üstelik depresyon hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağı için tedavinin daha iyi sonuçlar vermesine yardımcı olur.

5. Sosyal Yaşama Katılın.

Depresyonda olan yakınınızı dışarı çıkmaya, temiz hava almaya, yürüyüş yapmaya veya dışarıda bir şeyler içmeye teşvik edebilirsiniz. Temiz hava almak, yürümek ve sosyalleşmek onlara iyi gelecektir. Sürekli olarak evde kalmaları kendilerini daha da kötü hissetmelerine neden olmaktadır.

 

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close