Nedir?Psikolojik Hastalıklar

Derin TMU (Deep TMS) Tedavisi

Genellikle bağımlılık tedavisinde kullanılan Derin TMU, beyinin normal TMU ile uyarılamayan bölgelerini uyarmaktadır. Bu alanların uyarılması ile bireyde madde kullanımına sebep olan dürtüsel davranışlar azalır ve kişinin karar verme yeteneğinde iyileşmeler görülür.

Derin TMU bağımlılığın yanında Şizofreni, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ve diğer psikiyatrik ve psikolojik hastalıkkarın tedavisinde kullanılır.

Cihazda bulunan uyarıcılar farklı bölgeleri uyararak birçok hastalığın tedavisine yardımcı olur. Özellikle depresyon tedavisinde birçok Amerika ve Avrupa ülkesinde kullanılmaktadır.

Bağımlılık Tedavisinde Derin TMU’nun Önemi

Bağımlılık tedavisi zor olan bir hastalıktır. Beyinde oluşan bozuklukların düzeltilmesi gerekmektedir. Günümüzde yapılan araştırmalarda bağımlılığın şizofreni gibi kronk ve tekrarlanabilir olduğu gözlemlenmiştir. Hatta şeker hastalığı gibi uzun bir tedavi süresi olduğu bilinmektedir. Bağımlılık beyinin iç kısmında bulunan ödül merkezi diye adlandırılan yerde Dopamin hormonlarındaki değişiklikten kaynaklanmaktadır. Bu nedenle Derin TMU yöntemi bağımlılık tedavisinde çok önemlidir.

Tedavi sonrası hastalarda tekrarlanmalar görüldüğünde Derin TMU yöntemine başvurulabilir. Bağımlılık sorunu yaşayan hastaların %60-70’inde diğer psikolojik rahatsızlıklar görüldüğünü biliyoruz bu tedavi yöntemi ile o rahatsızlıkların da giderilebileceği görülmüştür.

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Tedavisinde Derin TMU Kullanımı

Obsesif kompulsif bozuklukta (OKB) kafamızı sürekli meşgul eden, aklımızdan çıkmak bilmeyen düşünceler ve tekrarlanan davranışlar görülür. Bu hastalığın görüldüğü kişiler genelde ilaç tedavisine karşı dirençlidir. Birçok hasta tedaviye karşı dirençli olduğun hayatlarına bu şekilde devam eder. Bu şartlar altında yaşamak çok zordur. Derin TMU ile beyinde bulunan anterior singulat alanı uyarılarak bu kötü ve saplantılı düşünceleri kontrol etmek kolaylaştırılabilir.

Derin TMU Riskli Midir?

Bu yöntem beyinde herhangi bir hasara sebep olmaz. Uzmanlar bu yöntemi düşük riskli olarak görmektedir.

Derin TMU Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

  • Alkol Bağımlılığı
  • Sigara Bağımlılığı
  • Uyuşturucu Madde Bağımlılığı
  • Obsesif Kompulsif Bozukluk
  • Nöropatik Ağrı
  • Otizm-İletişim Becerilerini Arttırmada
  • Alzheimer Hastalığı
  • Parkinson Hastalığı
  • Şizofreni’de ortaya çıkan olumsuz belirtiler

 

Etiketler

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close