ÇocukPsikolojik Hastalıklar

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite İlaçsız Tedavi

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite (DEHB) çok sık görülen psikolojik hastalıklar arasında yer almaktadır. Diğer hastalıklara kıyasla tedavisi çok daha olumlu sonuçlar vermektedir. DEHB genellikle ilkokul çağlarında fark edilir. DEHB olan çocuğun akademik başarısında düşüş, dersleri dinleyemiyor olması, kendine veya çevresine zarar verebilecek dürtüselliğin fazla olması dikkat çekmektedir. Genellikle öğretmenin velileri uyarmasıyla beraber bu durumun farkına varılmaktadır.

Çocuğumda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite var ne yapmalıyım?

Bir çok ebeveynin akıllarına ilk olarak bu soru gelmektedir. Çocuğunuz bir uzman tarafından bu teşhisi aldığını varsayıyorum. Çünkü bir uzmana danışmadan böyle bir durumun varlığına karar vermek doğru değildir. Bu aşamada şu soruyu sormalıyız. DEHB ne şiddette devam ediyor? Eğer çocuğunuz kendine veya bir başkasına zarar verebilecek kadar dikkatsiz ve dürtüsel ise ilaç kullanımı gereklidir.

Elbette ilaç kullanımı son çare olmalıdır. Ancak çocuğunuz karşıdan karşıya geçerken direkt atlayabiliyor, tehlikeli işlere kalkışabiliyor, arkadaşlarına zarar veriyor, düşünmeden hareket ediyorsa (dürtüsellik) ilaç kullanımı gerekli olabilir.

İlaç kullanmadan neler yapılabilir?

Psikoterapi DEHB için oldukça sık tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Psikolojik Danışma Merkezine başvurarak düzenli seanslara başlayabilirsiniz. Bu konuda sizlere bir psikolojik danışman veyahut psikolog yardımcı olacaktır. Düzenli seanslar, uygulamalar ve teknikler sayesinde çocuğunuz veya siz dikkat eksikliği konusunda önemli düzeyde ilerleme kaydedebilirsiniz. Elbette dikkat eksikliği ve hiperaktivite zamanla geçen bir hastalık değildir. Ancak profesyonel bir destekle çocuğunuz dikkatini toplama, konsantrasyon süresini arttırma gibi becerilerini geliştirecektir.

Psikoterapi’de devamlılık ilk esastır. 1-2 ay ile olacak bir iş değildir. Bu seanslar için bir süre biçmek hiç doğru olmayacaktır bu yüzden. Düzenli olarak devam edildiğinde çocukların akademik başarısında çok ciddi bir artış görülmektedir. Ayrıca 4-10 yaşlarında çok hareketli ve dürtüsel olan çocuğunuz ergenlik dönemiyle beraber daha az hareketli hale gelecektir. DEHB belli dönemlerde baskın yönlerini sergileyebilir. Yani 4-10 yaşlarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite çok üst düzeydeyken, ergenlik döneminde hiperaktivite azalabilir, dikkat eksikliği devam edebilir.

Dikkat Eksikliği olan çocuklarda dikkat edilmesi gereken çocuğunuzun dikkat süresi ne kadar, dikkati dersin başlarında mı, ortalarında mı, sonlarına doğru mu dağılıyor gibi sorular önemlidir. Elbette bu soruların cevabını uygun testleri yapan uzmanınız verecektir.

Bizler DEHB için ilaç kullanımını son çare olarak görmekteyiz. Çünkü psikoterapi sayesinde hastalıkta önemli düzeyde ilerlemeler kaydedilmektedir. Bu yüzden Psikiyatr Doktorunuz direkt ilaç yazmak isterse başka bir uzmana götürmeyi deneyebilirsiniz. İlaç kullanımını şart kılan kriter; çocuğunuzun kendine veya bir başkasına zarar vermesi durumudur. Aksi takdir de ilaç kullanımı şart değildir.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Bilgi ve deneyimlerini ilk ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgini Çekebilir

Close
Close
Close