Nedir?Psikolojik Hastalıklar

Disleksi Nedenleri

Disleksi Nedenleri

Disleksi, çok sık rastlanan öğrenme bozuklukları arasında yer almaktadır. Disleksi yaşam boyu devam eder. Bazı uzmanlar çocukların %5-10 nun disleksiye sahip olduğunu düşünüyorlar. Bazı araştırmalara göre ise insanların yüzde 17’si okuma sorununa sahipler. Rakamların bu kadar bir birinden uzak olmasının sebebi uzmanların disleksiyi farklı şekilde tanımlayabiliyor olmalarından kaynaklanıyor.

Eğer çocuğunuz, bir yakınınız ya da kendinizde öğrenme güçlüğü olduğunu düşünüyorsanız bu sorunun sebeplerinden daha önce sitemizde yer alan disleksi belirtileri yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Araştırmacılar disleksiye neyin sebep olduğunu henüz tam olarak belirleyebilmiş değillerdir. Ancak genlerin ve beyindeki bazı farklılıkların disleksi de rol oynadığı düşünülmektedir. Disleksi olası nedenlerinden bazıları şunlardır:

Genler ve kalıtım: Disleksiye sahip olan çocukların genellikle ailelerinde öğrenme güçlüğü olduğu görülür. Disleksisi olan çocukların kardeşlerinin yaklaşık olarak yüzde 40’ı aynı okuma sorunlarına sahiptir. Ayrıca disleksiye sahip çocukların yarısının ailelerinde disleksi olduğu görülmüştür.

Beyin Anatomisi: Beyin görüntüleme çalışmalarında, disleksi olan ve olmayan insanların beyinlerinde farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir. Bu farklılıklar beynimizde okuma becerimizi etkileyen bölümde yer almaktadır. Hangi kelimeyi hangi sesle çıkarmamız gerektiğini, kelimelerin nasıl yazıldığını, yazılan kelimelerin nasıl gözüktüğü beynin bu alanı ile anlaşılmaktadır.

Etiketler

Psikolojiktir

Site yöneticisi. Alandan olduğu için sitedeki bütün içerikler en son yöneticinin onayından geçirilerek yayınlanır. Alanla ilgili bilgileri, 4 yıllık lisans ve 2 yıllık çalışma hayatının getirdiği deneyimleri birincil ağızdan paylaşmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close
Close